Sudbina sveta u malom američkom gradiću: Prve žrtve globalnog zagrevanja, grad i milioni tonu u vodu
Ostrvo Žana Čarlsa prvo mesto koje se izmešta zbog ekološke katastrofe
Prošle godine, Ostrvo Žana Čarlsa postalo je prva naseljena oblast u Sjedinjenim Američkim Državama koje je zbog globalnog zagrevanja trebalo da bude premešteno.
Kiša ne prestaje da pada: Poplavljen metro u Parizu, zatvoreno 20 stanica! (FOTO/VIDEO)
POKUŠAJ TERORIZMA?! Britanski parlament evakuisan nakon uzbune!
Ostvro Žana Čarlsa nalazi se duž obale jugozapadno od Nju Orleansa i važi za oblast koja nestaje pod vodom najbrže na svetu. Pored teritorije koja je sve manja ovde nestaju i čitave ljudske zajednice koje naseljavaju ovu oblast vekovima.
Naime, zbog globanog zagrevanja ova oblast sve više tone u vodu i postaje nemoguća za život.
Vlada SAD izdvojila je više od 48 miliona dolara kako bi se čitavo naselje, koje čini skoro 40 porodica, iselilo i izmestilo.
Međutim ovde je nastao veliki problem. Najpre stanovnici naselja nisu želeli da se isele smatrajući projekat prevarom kojom bi država preuzela njihovu zemlju i pretvorila je u luksuzno odmaralište.
Deo stanovništva nije ni hteo da se preseli, budući da ovu zemlju naseljavaju već generacije njihovih predaka. Ostrvo Žana Čarlsa već vekovima naseljavaju potomci plemena američkih starosedelaca Biloksi-Čitimača-Čoktau.
Problem koji nema rešenje
Drugi problem je nastao i tokom javne rasprave o mestu na koje bi se izvršila relokacija. Stanovništvo se opet nije složilo. Premeštanje u blizini bi opet kroz nekoliko godina ugrozilo stanivništvo, budući da se nivo vode podiže velikom brzinom. Sa druge strane, ako bi se naselje premestilo suviše daleko od trenutne lokacije to bi izazvalo odbijanje velikog broja prodica da se presele.
Pored toga, javio se i još jedan problem. Pomoć koju je vlada izdvojila važi samo za stanovnike Ostrva Žana Čarlsa koji tu žive ili su živeli od 2012. godine ali ne obuhvata i one koji su prethodno napustili ovo mesto.
Svi koji su otišli, prve su žrtve tj. izbeglice zbog globalnog zagrevanja. Deo tih ljudi nije mogao da funkcioniše i ide na posao jer su lokalni putevi često bili poplavljeni ili im je voda nadošla do domova. Deo stanovništva se iselio i zbog uragana koji je prethodno opustošio oblast.
Sada i ovi stanovnici dolaze i traže svoj deo u velikim državnim novčanim sredstvima.
Nekoliko lokalnih skupština na kojima je okupljeno stanovništvo raspravljalo o lokaciji za preseljenje, raspodeli sredstava i o tome kome pripada pravo da se nazove stanovnikom Ostrva Žana Čarlsa, završavalo se svađama i opštim rasulom.
Jedan od američkih zvaničnika izjavio je da je ovo buduća sudbina svih američkih gradova i čitavog sveta pred ekološkom katastrofom koju će tek izazvati globalno otopljavanje.