Судбина света у малом америчком градићу: Прве жртве глобалног загревања, град и милиони тону у воду
Острво Жана Чарлса прво место које се измешта због еколошке катастрофе
Прошле године, Острво Жана Чарлса постало је прва насељена област у Сједињеним Америчким Државама које је због глобалног загревања требало да буде премештено.
Киша не престаје да пада: Поплављен метро у Паризу, затворено 20 станица! (ФОТО/ВИДЕО)
ПОКУШАЈ ТЕРОРИЗМА?! Британски парламент евакуисан након узбуне!
Оствро Жана Чарлса налази се дуж обале југозападно од Њу Орлеанса и важи за област која нестаје под водом најбрже на свету. Поред територије која је све мања овде нестају и читаве људске заједнице које насељавају ову област вековима.
Наиме, због глобаног загревања ова област све више тоне у воду и постаје немогућа за живот.
Влада САД издвојила је више од 48 милиона долара како би се читаво насеље, које чини скоро 40 породица, иселило и изместило.
Међутим овде је настао велики проблем. Најпре становници насеља нису желели да се иселе сматрајући пројекат преваром којом би држава преузела њихову земљу и претворила је у луксузно одмаралиште.
Део становништва није ни хтео да се пресели, будући да ову земљу насељавају већ генерације њихових предака. Острво Жана Чарлса већ вековима насељавају потомци племена америчких староседелаца Билокси-Читимача-Чоктау.
Проблем који нема решење
Други проблем је настао и током јавне расправе о месту на које би се извршила релокација. Становништво се опет није сложило. Премештање у близини би опет кроз неколико година угрозило станивништво, будући да се ниво воде подиже великом брзином. Са друге стране, ако би се насеље преместило сувише далеко од тренутне локације то би изазвало одбијање великог броја продица да се преселе.
Поред тога, јавио се и још један проблем. Помоћ коју је влада издвојила важи само за становнике Острва Жана Чарлса који ту живе или су живели од 2012. године али не обухвата и оне који су претходно напустили ово место.
Сви који су отишли, прве су жртве тј. избеглице због глобалног загревања. Део тих људи није могао да функционише и иде на посао јер су локални путеви често били поплављени или им је вода надошла до домова. Део становништва се иселио и због урагана који је претходно опустошио област.
Сада и ови становници долазе и траже свој део у великим државним новчаним средствима.
Неколико локалних скупштина на којима је окупљено становништво расправљало о локацији за пресељење, расподели средстава и о томе коме припада право да се назове становником Острва Жана Чарлса, завршавало се свађама и општим расулом.
Један од америчких званичника изјавио је да је ово будућа судбина свих америчких градова и читавог света пред еколошком катастрофом коју ће тек изазвати глобално отопљавање.