Gledate ove filmove, a ne znate da ste žrtva prevare: Ovako Amerikanci šire mržnju prema Rusima (VIDEO)
Stereotipi i ideologije su satkani u video igrice
Gledamo američke filmove i igramo igrice, a ne znamo da se iza toga krije užasna istina. Pažljivo osmišljeno i vrlo podmuklo, SAD na ovaj način, kroz filmsku industriju i industriju zabave, a u saradnji sa Holivudom, šire mržnju i vrše propagandu protiv Rusije! Za ova ekranizovana ostvarenja sve verovatno čuli, a upravo oni imaju ovaj cilj. U novom dodatku Grand Theft Auto (GTA) igrice, izređani su najveći neprijatelji Amerike i tako je ovekovečen stari scenario neposredne "globalne pretnje" koju samo SAD može da presretne.
Pročitajte i:
Samo nekoliko sekundi po početku trejlera za popularni dodatak video igre GTA, "Pljačka na sudnji dan", svi uobičajeni osumnjičeni su potencijalni krivci koji stoje iza plana da se započne rat protiv SAD-a.
- Mora da su Rusi...ili Severnokoreanci...ili Kinezi...ili Iranci – milijarder kaže svojoj ekipi patriota iz SAD-a koji su tu da spasu izmišljenu državu San Andreas od potpunog uništenja.
Dok je ton trejlera donekle ironičan, on nastavlja globalni trend predstavljanja neprijatelja politike SAD-a kao zlikovce. U očima zabave na Zapadu, nova osa zla Rusije, Severne Koreje i Irana zrela je za branje.
Neke od najuspešnijih američkih serija poslednjih godina su zasnovane na konceptu stranog neprijatelja. U Netfliksovoj seriji "Kuća od karata" izmišljeni ruski predsednik Viktor Petrov ima izrazite sličnosti sa zapadnjačkom karakterizacijom Vladimira Putina.
Isto tako, serija "Domovina" ima scenario koji često oslikava politička dešavanja, dok takođe prikazuje stereotip straha od islama. U međuvremenu, serija "Amerikanci" učvršćuje rusku paranoju podsećajući publiku da čak i prvi komšija može biti agent KGB-a.
Dr Metju Alford, profesor politike na univerzitetu Bat, čiji fokus istraživanja je veza između ekranizovane zabave i političke moći u demokratiji Zapada, kaže da "popularna kultura obezbeđuje podlogu za političku kulturu".
Islamska država je GOTOVA, misija ispunjena, a Putin može da POPIJE U TO IME
- Naša mejnstrim zabava obezbeđuje značajnu podršku za nacionalnu bezbednost – kaže Alford.
Alford je koautor knjige "Bioskop nacionalne bezbednosti", u kojoj se analizira veza između Vlade SAD-a i Holivuda. Zasnovana na hiljadama stranica dokumenata američke vojske i obaveštajnih agencija, knjiga otkriva moć Pentagona da zaustavi snimanje filma tako što će odbiti da podrži projekat.
Takav film je "Regrutovanje" iz 2003. godine, gde Kolin Farel glumi agenta CIA. Dokumenta otkrivaju da je na film, gde takođe Al Paćino glumi Farelovog mentora, veliki uticaj imao Čejs Brendon, koji je bio veza između CIA i sveta zabave.
Nakon Erdoganovih optužbi, reagovao Netanjahu: Ne trebaju mi lekcije čoveka koji POMAŽE TERORISTIMA!
U ovom blokbasteru se pojavljuju teze o novim pretnjama postsovjetskog sveta i pobijanju ideje da je CIA mogla da spreči teroristički napad 11. septembra.
- Nivo manipulacije vojske u filmskim scenarijima može jasno da se uporedi sa onim na početku industrije Holivuda. Poslednjih 20 godina, vojska se značajno uključila u televiziju i CIA je postala jako aktivna – navodi Alford.
Kliše zlikovca iz Rusije postoji toliko dugo da uopšte nije iznenađujuće to što su se skorašnje političke optužbe protiv Rusa tako olako prihvatile. Da li je stvarno potreban konkretan dokaz o mešanju Rusa u američke izbore kada publika vari negativnu propagandu o Rusiji još od Hladnog rata?
Međutim, nisu samo Rusi tretirani kao zlikovci. To može biti bilo ko dokle god se ne utiče na blagajnu.
Rimejk "Crvenog svitanja" iz 2012. godine (original je o Sovjetskoj invaziji na SAD) prvo je imao Kineze kao vojsku koja vrši invaziju, ali je onda to promenjeno u Severnokoreance kako bi Amerikanci i dalje mogli da imaju pristup kineskoj profitabilnoj blagajni.
Kineski špijuni DELUJU: Peking pojačao sajber špijunažu?
- Potencijalni uticaj ovakvih filmova na publiku, kao što je npr. Avatar, trebalo bi da da alarmira demokratiju. Ova priča o cenzuri je rutinski potisnuta i ublažena već decenijama – ističe Alford.