NASRNULI GOLIM RUKAMA NA VOJNIKE NAORUŽANE KOPLJIMA I MAČEVIMA: Obračun u Južnom kineskom moru, OPASNOST OD ESKALACIJE (FOTO/VIDEO)
Posmatrači strahuju da bi bilo kakva eskalacija u Južnom kineskom moru mogla da izazove sukob između Kine i SAD.
Filipinski vojnici su se u ponedeljak sukobili "golim rukama" protiv kineske obalske straže koja je bila naoružana mačevima, kopljima i noževima u spornom Južno kineskom moru, preneo je vrhovni komandant te zemlje.
Naime, kako prenose tamošnji mediji, general Romeo Bravner je optužio kineske brodove da su ciljano udarili na filipinske čamce, a zatim se ukrcavali u njih i oduzimali im oružje. Jedan filipinski vojnik izgubio je palac kada se njegov brod napadnut, rekao je general. Kina je negirala da je njeno osoblje krivo, rekavši da je bilo "uzdržano" tokom incidenta.
Došlo je do niza opasnih susreta dok obe strane pokušavaju da nametnu svoja prava na spornim grebenima — i čini se da je ovo eskalacija.
"Videli smo na snimku kako prete našem osoblju"
Okršaj se dogodio dok su filipinska mornarica i obalska straža isporučivali zalihe filipinskim trupama stacioniranim u Drugom Tomasovom plićaku.
General Bravner je rekao da su vojnici prijavili da su videli kinesku obalsku stražu naoružanu noževima, kopljima i mačevima, a potom je dodao da je to prvi put da su filipinske trupe videle Kineze da koriste ovu vrstu oružja u toj oblasti. Kinesko osoblje je takođe zaplenilo izvestan broj oružja i uništenih predmeta — uključujući motore — i probušilo plovila na naduvavanje.
- Videli smo na snimku kako su Kinezi čak pretili našem osoblju uperivši noževe u naše osoblje. Oni nemaju pravo ili zakonska ovlašćenja da ugroze naše operacije i unište filipinska plovila koja posluju u isključivo našoj ekonomskoj zoni - rekao je general Bravner.
Šta je spor oko Južnog kineskog mora?
Ali Peking je odbacio optužbe, rekavši da njegovo osoblje ima za cilj da blokira "ilegalni transport" zaliha.
- Nikakve direktne mere nisu preduzete protiv filipinskih vojnika. Mere za sprovođenje zakona koje je kineska obalska straža preduzela na licu mesta bile su profesionalne i uzdržane - rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Lin Đian novinarima u Pekingu.
U ranijem saopštenju, kineska obalska straža je rekla da su Filipini "potpuno odgovorni" za incident, pošto su trupe "ignorisale ponovljena svečana upozorenja Kine... i opasno se približile kineskom brodu u normalnoj plovidbi na neprofesionalan način, što je dovelo do sudara".
Pretnja globalnom sukobu
Kina je rutinski pokušavala da blokira misije ponovnog snabdevanja plićaka. Filipinski zvaničnici kažu da Kinezi koriste "opasne manevre" kao što su blokiranje, ispaljivanje vodenih topova i sjajnih lasera da bi privremeno zaslepili filipinske posade.
Analitičari kažu da bi gušenje dotoka zaliha ka ispostavi, što bi moglo dovesti do njenog urušavanja u more, omogućilo Pekingu da preuzme potpunu kontrolu nad tim područjem.
Posmatrači strahuju da bi bilo kakva eskalacija u Južnom kineskom moru mogla da izazove sukob između Kine i SAD, jer je ugovorom obavezan da stane u odbranu Filipina, ako bude napadnut.
Filipinski predsednik Ferdinand Markos upozorio je prošlog meseca bezbednosni forum u Singapuru da će Manila, ako ijedan Filipinac pogine kao rezultat namernih akcija Kine, to smatrati bliskim "činom rata" i reagovati u skladu sa tim.
Ali general Bravner je rekao da vojska Filipina ne želi da izazove rat.
- Naš cilj je da, iako želimo da snabdevamo naše trupe u skladu sa međunarodnim pravom, sprečimo rat - rekao je on.
Izvor: Srbija Danas/BBC/Jutarnji list/Blic/Marija Sušić/M.A.