НАСРНУЛИ ГОЛИМ РУКАМА НА ВОЈНИКЕ НАОРУЖАНЕ КОПЉИМА И МАЧЕВИМА: Обрачун у Јужном кинеском мору, ОПАСНОСТ ОД ЕСКАЛАЦИЈЕ (ФОТО/ВИДЕО)
Посматрачи страхују да би било каква ескалација у Јужном кинеском мору могла да изазове сукоб између Кине и САД.
Филипински војници су се у понедељак сукобили "голим рукама" против кинеске обалске страже која је била наоружана мачевима, копљима и ножевима у спорном Јужно кинеском мору, пренео је врховни командант те земље.
Наиме, како преносе тамошњи медији, генерал Ромео Бравнер је оптужио кинеске бродове да су циљано ударили на филипинске чамце, а затим се укрцавали у њих и одузимали им оружје. Један филипински војник изгубио је палац када се његов брод нападнут, рекао је генерал. Кина је негирала да је њено особље криво, рекавши да је било "уздржано" током инцидента.
Дошло је до низа опасних сусрета док обе стране покушавају да наметну своја права на спорним гребенима — и чини се да је ово ескалација.
"Видели смо на снимку како прете нашем особљу"
Окршај се догодио док су филипинска морнарица и обалска стража испоручивали залихе филипинским трупама стационираним у Другом Томасовом плићаку.
Генерал Бравнер је рекао да су војници пријавили да су видели кинеску обалску стражу наоружану ножевима, копљима и мачевима, а потом је додао да је то први пут да су филипинске трупе виделе Кинезе да користе ову врсту оружја у тој области. Кинеско особље је такође запленило известан број оружја и уништених предмета — укључујући моторе — и пробушило пловила на надувавање.
- Видели смо на снимку како су Кинези чак претили нашем особљу уперивши ножеве у наше особље. Они немају право или законска овлашћења да угрозе наше операције и униште филипинска пловила која послују у искључиво нашој економској зони - рекао је генерал Бравнер.
Шта је спор око Јужног кинеског мора?
Али Пекинг је одбацио оптужбе, рекавши да његово особље има за циљ да блокира "илегални транспорт" залиха.
- Никакве директне мере нису предузете против филипинских војника. Мере за спровођење закона које је кинеска обалска стража предузела на лицу места биле су професионалне и уздржане - рекао је портпарол министарства спољних послова Лин Ђиан новинарима у Пекингу.
У ранијем саопштењу, кинеска обалска стража је рекла да су Филипини "потпуно одговорни" за инцидент, пошто су трупе "игнорисале поновљена свечана упозорења Кине... и опасно се приближиле кинеском броду у нормалној пловидби на непрофесионалан начин, што је довело до судара".
Претња глобалном сукобу
Кина је рутински покушавала да блокира мисије поновног снабдевања плићака. Филипински званичници кажу да Кинези користе "опасне маневре" као што су блокирање, испаљивање водених топова и сјајних ласера да би привремено заслепили филипинске посаде.
Аналитичари кажу да би гушење дотока залиха ка испостави, што би могло довести до њеног урушавања у море, омогућило Пекингу да преузме потпуну контролу над тим подручјем.
Посматрачи страхују да би било каква ескалација у Јужном кинеском мору могла да изазове сукоб између Кине и САД, јер је уговором обавезан да стане у одбрану Филипина, ако буде нападнут.
Филипински председник Фердинанд Маркос упозорио је прошлог месеца безбедносни форум у Сингапуру да ће Манила, ако иједан Филипинац погине као резултат намерних акција Кине, то сматрати блиским "чином рата" и реаговати у складу са тим.
Али генерал Бравнер је рекао да војска Филипина не жели да изазове рат.
- Наш циљ је да, иако желимо да снабдевамо наше трупе у складу са међународним правом, спречимо рат - рекао је он.
Извор: Србија Danas/BBC/Jutarnji лист/Блиц/Марија Сушић/М.А.