SUSRET U ČETIRI OKA? Otkriveno o kojim temama će razgovati Putin i Bajden
Ranije danas i u Moskvi i u Vašingtonu je potvrđeno da će se dvojica lidera sastati 15. i 16. juna u Ženevi.
Rusija i Amerika će razmotriti različite aspekte susreta predsednika dve zemlje, Vladimira Putina i Džozefa Bajdena, uključujući format sastanka, učešće delegacija, usvajanje dokumenata, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Portparolka Bele kuće Džen Psaki otkrila je i koje će teme kandidovati američka strana za predstojeći razgovor.
DOGOVOREN SASTANAK PUTINA I BAJDENA: Kremlj potvrdio - otkriveno kad i gde se nalaze predsednici
OTKRIVENE NOVE INFORMACIJE O SPORNOM LETU: Belorusija objavila transkript razgovora kontrolora i aviona
MERKELOVA STAVILA TAČKU NA CELU PRIČU "Nema podataka da je Rusija umešana u incident sa prinudnim sletenjem Rajanera"
- Detalji nisu definisani, to ćemo tek razmatrati - rekao je Peskov na pitanje novinara da li će susret Putin-Bajden biti u četiri oka ili će na njemu učestvovati i delegacije, kao i da li će biti potpisani neki dokumenti.
Psaki je rekla da će Bajden na sastanku sa ruskim liderom razgovarati o strateškoj stabilnosti, Ukrajini i Belorusiji.
- Očekujemo da će oni dosta vremena posvetiti strateškoj stabilnosti, to se tiče pitanja kontrole nad naoružanjem - rekla je Psaki novinarima.
Dodala je da Bajden planira da pokrene pitanje Ukrajine.
- Predsednik ima nameru da naglasi da Amerika podržava suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine - dodala je Psaki.
Jedna od planiranih tema je i Belorusija, kao i pitanja iz sajber oblasti.
- Možda smo zaboravili proteklih godina, ali diplomatija funkcioniše ovako: ne sarađujemo i ne sastajemo se samo sa onim liderima sa kojima se slažemo. Važno je sastajati sa liderima i sa kojima imamo nesuglasice, a to se odnosi i na lidera Rusije. Ne gledamo na susret s Putinom kao na nagradu, već važan deo zaštite američkih interesa - istakla je Psaki.
Prema njenim rečima, Amerika ne očekuje da će se odnosi dve zemlje, posle samita, odmah poboljšati ali priželjkuje početak predvidljivijih odnosa.
- Predložili smo samit jer smatramo da je to mogućnost da prezentujemo naše nacionalne interese i teme... Ne mislimo da će posle samita sve postati lako i bez problema, naprotiv, očekujemo da će kao i pre biti teških razgovora i da će se nastaviti konfrontacije u oblastima gde imamo neslaganja, ali to je mogućnost da se krene ka stabilnijim i predvidljivijim odnosima sa Rusijom - rekla je Psaki.
Takođe je dodala da odluka o održavanju samita ne predstavlja slabost američkog predsednika.
- Time se demonstrira da se predsednik SAD ne boji da stane pred protivnikom i iskoristi mogućnost lične diplomatije da ukaže zbog čega je zabrinut i na oblasti gde postoji potencijal za saradnju, gde postoji obostrana korist.
I ona je potvrdila da format samita i sastav delegacija nije preciziran, ali je na pitanje da li će na sastanku osim predsednika biti još neko rekla da obično prisustvuju predstavnici obe strane.