СУСРЕТ У ЧЕТИРИ ОКА? Откривено о којим темама ће разговати Путин и Бајден
Раније данас и у Москви и у Вашингтону је потврђено да ће се двојица лидера састати 15. и 16. јуна у Женеви.
Русија и Америка ће размотрити различите аспекте сусрета председника две земље, Владимира Путина и Џозефа Бајдена, укључујући формат састанка, учешће делегација, усвајање докумената, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков. Портпаролка Беле куће Џен Псаки открила је и које ће теме кандидовати америчка страна за предстојећи разговор.
ДОГОВОРЕН САСТАНАК ПУТИНА И БАЈДЕНА: Кремљ потврдио - откривено кад и где се налазе председници
ОТКРИВЕНЕ НОВЕ ИНФОРМАЦИЈЕ О СПОРНОМ ЛЕТУ: Белорусија објавила транскрипт разговора контролора и авиона
МЕРКЕЛОВА СТАВИЛА ТАЧКУ НА ЦЕЛУ ПРИЧУ "Нема података да је Русија умешана у инцидент са принудним слетењем Рајанера"
- Детаљи нису дефинисани, то ћемо тек разматрати - рекао је Песков на питање новинара да ли ће сусрет Путин-Бајден бити у четири ока или ће на њему учествовати и делегације, као и да ли ће бити потписани неки документи.
Псаки је рекла да ће Бајден на састанку са руским лидером разговарати о стратешкој стабилности, Украјини и Белорусији.
- Очекујемо да ће они доста времена посветити стратешкој стабилности, то се тиче питања контроле над наоружањем - рекла је Псаки новинарима.
Додала је да Бајден планира да покрене питање Украјине.
- Председник има намеру да нагласи да Америка подржава суверенитет и територијални интегритет Украјине - додала је Псаки.
Једна од планираних тема је и Белорусија, као и питања из сајбер области.
- Можда смо заборавили протеклих година, али дипломатија функционише овако: не сарађујемо и не састајемо се само са оним лидерима са којима се слажемо. Важно је састајати са лидерима и са којима имамо несугласице, а то се односи и на лидера Русије. Не гледамо на сусрет с Путином као на награду, већ важан део заштите америчких интереса - истакла је Псаки.
Према њеним речима, Америка не очекује да ће се односи две земље, после самита, одмах побољшати али прижељкује почетак предвидљивијих односа.
- Предложили смо самит јер сматрамо да је то могућност да презентујемо наше националне интересе и теме... Не мислимо да ће после самита све постати лако и без проблема, напротив, очекујемо да ће као и пре бити тешких разговора и да ће се наставити конфронтације у областима где имамо неслагања, али то је могућност да се крене ка стабилнијим и предвидљивијим односима са Русијом - рекла је Псаки.
Такође је додала да одлука о одржавању самита не представља слабост америчког председника.
- Тиме се демонстрира да се председник САД не боји да стане пред противником и искористи могућност личне дипломатије да укаже због чега је забринут и на области где постоји потенцијал за сарадњу, где постоји обострана корист.
И она је потврдила да формат самита и састав делегација није прецизиран, али је на питање да ли ће на састанку осим председника бити још неко рекла да обично присуствују представници обе стране.