ŠVEDSKI MODEL PRED PUCANJEM: Loše brojke u celoj državi, stručnjaci imaju loše prognoze
Švedska ponovo beleži rast broja obolelih i preminulih.
Čitav svet ponovo gleda u Švedsku koja je u uzletu drugog talasa beležila minimalan broj obolelih u trenutku kada je korona već počela da gori u ostatku Evrope. Iako se u zemlji, koja od početka pandemije nije uvodila rigorozne mere, ni sada ne beleži veliki broj obolelih, skok je na dnevnom nivou ipak primetan, zbog čega su i stručnjaci zabrinuti.
U ALBANIJI VIRUS NE JENJAVA: U poslednjih 24 sata preminulo pet osoba
POLJSKA U RASULU ZBOG KORONE: Drugi talas epidemije uhvatio zalet, u poslednja 24 sata preminulo 68 osoba
LEKARI STUPILI U ŠTRAJK: Stotine lekara na ulicama Katalonije!
Naime, tokom jula kada je korona ponovo buknula, te su i u Srbiji obarani rekordi po broju obolelih i preminulih, virus u Švedskoj je bio u tihom hodu. Tada su lokalni, ali i neki švedski stručnjaci rekli da je švedski model dao očigledne rezultate, te da je verovatno došlo do sticanja kolektivnog imuniteta... Međutim, brojke poslednjih dana govore da i nije baš tako.
U Švedskoj već dve nedelje beleže znatan skok broja obolelih na dnevnom nivou. Tokom septembra u proseku su beležili oko 300 novih slučajeva, da bi od početka oktobra taj broj dolazio i do 835. Iako je to značajno manje zaraženih u odnosu na jun, kada su znali da beleže i po 1.500 slučajeva na dan, stručnjaci su zabrinuti da bi svako "oglušavanje o preporuke" zemlju moglo skupo da košta.
Tom Briton, matematičar i prognostičar sa Univerziteta u Stokholmu kaže da bi do kraja godine u zemlji moglo da umre najmanje još 1.000 ljudi, ako se ljudi opuste i prestanu da se pridržavaju propisanih mera, odnosno prestanu da održavaju distancu i da nose maske