ШВЕДСКИ МОДЕЛ ПРЕД ПУЦАЊЕМ: Лоше бројке у целој држави, стручњаци имају лоше прогнозе
Шведска поново бележи раст броја оболелих и преминулих.
Читав свет поново гледа у Шведску која је у узлету другог таласа бележила минималан број оболелих у тренутку када је корона већ почела да гори у остатку Европе. Иако се у земљи, која од почетка пандемије није уводила ригорозне мере, ни сада не бележи велики број оболелих, скок је на дневном нивоу ипак приметан, због чега су и стручњаци забринути.
У АЛБАНИЈИ ВИРУС НЕ ЈЕЊАВА: У последњих 24 сата преминуло пет особа
ПОЉСКА У РАСУЛУ ЗБОГ КОРОНЕ: Други талас епидемије ухватио залет, у последња 24 сата преминуло 68 особа
ЛЕКАРИ СТУПИЛИ У ШТРАЈК: Стотине лекара на улицама Каталоније!
Наиме, током јула када је корона поново букнула, те су и у Србији обарани рекорди по броју оболелих и преминулих, вирус у Шведској је био у тихом ходу. Тада су локални, али и неки шведски стручњаци рекли да је шведски модел дао очигледне резултате, те да је вероватно дошло до стицања колективног имунитета... Међутим, бројке последњих дана говоре да и није баш тако.
У Шведској већ две недеље бележе знатан скок броја оболелих на дневном нивоу. Током септембра у просеку су бележили око 300 нових случајева, да би од почетка октобра тај број долазио и до 835. Иако је то значајно мање заражених у односу на јун, када су знали да бележе и по 1.500 случајева на дан, стручњаци су забринути да би свако "оглушавање о препоруке" земљу могло скупо да кошта.
Том Бритон, математичар и прогностичар са Универзитета у Стокхолму каже да би до краја године у земљи могло да умре најмање још 1.000 људи, ако се људи опусте и престану да се придржавају прописаних мера, односно престану да одржавају дистанцу и да носе маске