Svetske agencije o POBEDI Angele Merkel: Ona je VEČITA kancelarka
Sjajan uspeh Angele Merkel na čelu CDU-a
Angelu Merkel pojedini su ismevali kao "kraljicu stroge štednje", dok su joj drugi klicali kao "spasiteljki izbeglica", a neki pozdravljali kao "novu liderku slobodnog sveta", ali sada, kada je osvojila i četvrti mandat na čelu najveće evropske ekonomije, mnogi Nemci je jednostavno zovu - "večita kancelarka", navodi AFP.
ANGELA MERKEL POSLE POBEDE: Predstoji nam veliki novi izazov - AfD u Bundestagu
(UŽIVO) ZATVORENA BIRALIŠTA U NEMAČKOJ: Merkelova slavi, čestitke i od Aleksandra Vučića (FOTO)
Kćerka pastora koja je rasla iza "gvozdene zavese", danas za mnoge Nemce "mama Merkel", svojim pragmatičnim, skromnim i umirujuće prijatnim stilom usavršila je veštinu ostanka na vlasti u ovoj bogatoj zemlji koja je naklonjenija kontinuitetu nego promenama, ocenjuje francuska agencija.
- U burnim vremenima američkog predsednika Donalda Trampa, Bregzita i višestrukih globalnih kriza, 63-godišnja Merkel postala je temelj u zemlji koja stremi da održi zavidan privredni rast i stopu zaposlenosti - navodi se u analizi.
Nemci su joj, primećuje AFP, zahvalili time što je zadržavaju na vlasti otkako je postala najmlađa i prva žena kancelar 2005. godine, a istovremeno je vršnjakinja "davno prohujalih" lidera poput Džordža V. Buša, Tonija Blera i Žaka Širaka.
Odajući utisak da nema ni trunke sujete i ravnodušna prema "sjaju i raskoši" koje donosi vlast, ona živi u prosečnom stanu u Berlinu sa suprugom-naučnikom koji se kloni medija Joakimom Zauerom, pazari u lokalnom supermarketu, a odmore provodi pešačeći na Alpima - tako francuska agencija opisuje Merkelovu.
Kako VELIKE sile gledaju na izbore u Nemačkoj? Koga favorizuje Amerika, a koga Rusija?
Uz to, kada su je međunarodni listovi, nakon Trampove iznenađujuće pobede prošle godine, proglasili novom pobornicom liberalne demokratije, ona je tu etiketu odbacila kao "groteksnu i apsurdnu".
Iako često kritikovana da se kloni teških izazova, Merkel je svoje mandate obeležila hrabrim i iznenađujućim odlukama - od odbacivanja nuklearne energije nakon havarije u Fukušimi 2011. do otvaranja nemačkih granica za više od miliona tražilaca azila od 2015.
- Priliv migranata ju je, doduše, skupo koštao, kako glasača tako i suseda iz EU, a mnoge naveo da predvide njen silazak s vlasti - konstatuje AFP, ali napominje da joj se, kako se broj novopridošlica smanjio, a njena vlada usvojila strožiju azilsku politiku, popularnost vratila na nivoe pre krize.
Svoje protivkandidate je, dodaje se u tekstu, razgnevila nepominjanjem njihovih imena i odbijanjem da sa njima uđe u žustar politički dijalog, dok su je mnogi politički komentari zbog toga optužili da je Nemačku "zagnjurila" u "apolitički dremež", a svojim govorima uvela Nemace u "masovnu hipnozu".
Sada, na početku četvrtog mandata, protivnika na vidiku nema, ali gomila izazova čeka Angelu Merkel, koju je list "Njujorker" opisao kao "najmoćniju ženu u svetu punom nestabilnih muškaraca".