Светске агенције о ПОБЕДИ Ангеле Меркел: Она је ВЕЧИТА канцеларка
Сјајан успех Ангеле Меркел на челу ЦДУ-а
Ангелу Меркел поједини су исмевали као "краљицу строге штедње", док су јој други клицали као "спаситељки избеглица", а неки поздрављали као "нову лидерку слободног света", али сада, када је освојила и четврти мандат на челу највеће европске економије, многи Немци је једноставно зову - "вечита канцеларка", наводи АФП.
АНГЕЛА МЕРКЕЛ ПОСЛЕ ПОБЕДЕ: Предстоји нам велики нови изазов - АфД у Бундестагу
(УЖИВО) ЗАТВОРЕНА БИРАЛИШТА У НЕМАЧКОЈ: Меркелова слави, честитке и од Александра Вучића (ФОТО)
Кћерка пастора која је расла иза "гвоздене завесе", данас за многе Немце "мама Меркел", својим прагматичним, скромним и умирујуће пријатним стилом усавршила је вештину останка на власти у овој богатој земљи која је наклоњенија континуитету него променама, оцењује француска агенција.
- У бурним временима америчког председника Доналда Трампа, Брегзита и вишеструких глобалних криза, 63-годишња Меркел постала је темељ у земљи која стреми да одржи завидан привредни раст и стопу запослености - наводи се у анализи.
Немци су јој, примећује АФП, захвалили тиме што је задржавају на власти откако је постала најмлађа и прва жена канцелар 2005. године, а истовремено је вршњакиња "давно прохујалих" лидера попут Џорџа В. Буша, Тонија Блера и Жака Ширака.
Одајући утисак да нема ни трунке сујете и равнодушна према "сјају и раскоши" које доноси власт, она живи у просечном стану у Берлину са супругом-научником који се клони медија Јоакимом Зауером, пазари у локалном супермаркету, а одморе проводи пешачећи на Алпима - тако француска агенција описује Меркелову.
Како ВЕЛИКЕ силе гледају на изборе у Немачкој? Кога фаворизује Америка, а кога Русија?
Уз то, када су је међународни листови, након Трампове изненађујуће победе прошле године, прогласили новом поборницом либералне демократије, она је ту етикету одбацила као "гротексну и апсурдну".
Иако често критикована да се клони тешких изазова, Меркел је своје мандате обележила храбрим и изненађујућим одлукама - од одбацивања нуклеарне енергије након хаварије у Фукушими 2011. до отварања немачких граница за више од милиона тражилаца азила од 2015.
- Прилив миграната ју је, додуше, скупо коштао, како гласача тако и суседа из ЕУ, а многе навео да предвиде њен силазак с власти - констатује АФП, али напомиње да јој се, како се број новопридошлица смањио, а њена влада усвојила строжију азилску политику, популарност вратила на нивое пре кризе.
Своје противкандидате је, додаје се у тексту, разгневила непомињањем њихових имена и одбијањем да са њима уђе у жустар политички дијалог, док су је многи политички коментари због тога оптужили да је Немачку "загњурила" у "аполитички дремеж", а својим говорима увела Немаце у "масовну хипнозу".
Сада, на почетку четвртог мандата, противника на видику нема, али гомила изазова чека Ангелу Меркел, коју је лист "Њујоркер" описао као "најмоћнију жену у свету пуном нестабилних мушкараца".