SZO UŠAO U BOLNICU U VUHANU: Na korak do istine kako je planetu zaustavila korona (FOTO)
Stručnjaci SZO posetili bolnicu u Vuhanu, danas bi trebalo da obiđu i pijacu sa koje je, navodno, krenula epidemija
Stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije (SZO) nastavili su danas u Vuhanu svoje istraživanje o poreklu koronavirusa tokom kog bi, uz bolnicu koja je prva primila obolele od kovida, trebalio da posete i Institut za virusologiju te pijacu.
SRUŠIO SE VOJNI HELIKOPTER: Leteo je ka Gvantanamu, niko od posade nije preživeo
NEMCI STAVILI KONTROVERZNI ZAKON NA GLASANJE: Teško bolesni ljudi bi sada mogli da imaju dodatni izbor
Nakon izlaska iz 14-dnevne karantene, članovi tima posetili su uz pratnju bolnicu Jinjintan u Vuhanu, prvu ustanovu koja je primila pacijente obolele od kovida-19.
Njihov tačan raspored još nije poznat s obzirom na to da su glavni izvor informacija njihovi tvitovi.
Ipak, postoji sumnja u to koliko će podataka stručnjaci uspeti da prikupe više od godinu dana nakon početka pandemije i uz kineske vlasti poznate po netransparentnosti u temama koje mogu izazvati polemiku.
Svetska zdravstvena organizacija pokušala je u petak umanjiti svoja očekivanja.
- Želeo bih uda upozorim ceo svet:da bi ispitivanje o prenosu bolesti sa životinje na čoveka bilo uspešno, nije nužno pronaći izvor prvoga prenosa - rekao je novinarima direktor za hitne operacije SZO-a Majkl Rajan.
Uprkos "vrlo, vrlo gustom rasporedu" grupe stručnjaka u Vuhanu, Rajan nije navodio previše pojedinosti o njihovom programu. Spomenuo je, međutim, Institut za virusologiju u Vuhanu i gradsku pijacu gde su se prodavale žive egzotične životinje i gde se virus mogao preneti na čoveka.
Marion Kupmans, jedna od članica tima SZO koji je u poseti Kini, tvitovala je da su kineski lekari lečili pacijente na vrlo sličan način onom kojim su lečeni širom sveta.
Trampova administracija iznosila je hipotezu da je virus "pobegao" iz Instituta za virusologiju i zarazio istraživače.
Kina, optužena da je prekasno reagovala na prve slučajeve kovida-19, pokušava od prošle godine da prebaci medijsku pažnju na svoju uspešnu borbu protiv epidemije.
Od sredine maja samo su dve osobe umrle od koronavirusa u Kini, a ova zemlja je prijavila .4636 mrtvih od početka pandemije, što je u velikom kontrastu s više od 2.1 milion umrlih u svetu.