СЗО УШАО У БОЛНИЦУ У ВУХАНУ: На корак до истине како је планету зауставила корона (ФОТО)
Стручњаци СЗО посетили болницу у Вухану, данас би требало да обиђу и пијацу са које је, наводно, кренула епидемија
Стручњаци Светске здравствене организације (СЗО) наставили су данас у Вухану своје истраживање о пореклу коронавируса током ког би, уз болницу која је прва примила оболеле од ковида, требалио да посете и Институт за вирусологију те пијацу.
СРУШИО СЕ ВОЈНИ ХЕЛИКОПТЕР: Летео је ка Гвантанаму, нико од посаде није преживео
НЕМЦИ СТАВИЛИ КОНТРОВЕРЗНИ ЗАКОН НА ГЛАСАЊЕ: Тешко болесни људи би сада могли да имају додатни избор
Након изласка из 14-дневне карантене, чланови тима посетили су уз пратњу болницу Јињинтан у Вухану, прву установу која је примила пацијенте оболеле од ковида-19.
Њихов тачан распоред још није познат с обзиром на то да су главни извор информација њихови твитови.
Ипак, постоји сумња у то колико ће података стручњаци успети да прикупе више од годину дана након почетка пандемије и уз кинеске власти познате по нетранспарентности у темама које могу изазвати полемику.
Светска здравствена организација покушала је у петак умањити своја очекивања.
- Желео бих уда упозорим цео свет:да би испитивање о преносу болести са животиње на човека било успешно, није нужно пронаћи извор првога преноса - рекао је новинарима директор за хитне операције СЗО-а Мајкл Рајан.
Упркос "врло, врло густом распореду" групе стручњака у Вухану, Рајан није наводио превише појединости о њиховом програму. Споменуо је, међутим, Институт за вирусологију у Вухану и градску пијацу где су се продавале живе егзотичне животиње и где се вирус могао пренети на човека.
Марион Купманс, једна од чланица тима СЗО који је у посети Кини, твитовала је да су кинески лекари лечили пацијенте на врло сличан начин оном којим су лечени широм света.
Трампова администрација износила је хипотезу да је вирус "побегао" из Института за вирусологију и заразио истраживаче.
Кина, оптужена да је прекасно реаговала на прве случајеве ковида-19, покушава од прошле године да пребаци медијску пажњу на своју успешну борбу против епидемије.
Од средине маја само су две особе умрле од коронавируса у Кини, а ова земља је пријавила .4636 мртвих од почетка пандемије, што је у великом контрасту с више од 2.1 милион умрлих у свету.