TAJNE NUKLEARNE BOMBE HLADNOG RATA: Mogle su da se nose u rancu, a imale su snagu skoro kao jedna bačena u Hirošimi! (VIDEO)
Njihov naziv bio je SADM, a bile su zapravo nuklearne bombe koje su bukvalno mogle da stanu u vojnički ranac.
U toku hladnog rata, američka vojska ih je imala desetak a specijalci su obučavani kako da se ubace u neprijateljske jedinice i aktiviraju ovo oružje.
Nakon Korejskog rata SAD je konstantno pokušavao da poveća veliku vojnu prednost koju je imao SSSR, pa je tako razvijao ne samo podmornice i rakete za uništavanja neprijatelja već i oružja kojima bi mali broj vojnika mogao da uništi stotine neprijateljskih boraca.
Bomba SADM je bila teško oko 27 kilograma, a mogla je da se nosi kao deo vojne opreme i koristili bi je specijalci i "foke". Oružje je bilo predviđeno za napade na aerodrome, industriju ali i bojno polje i to u cilju stvaranja radioaktivnosti kojoj ne bi mogli da priđu neprijatelji.
"Ne odustajemo od SLOBODE ni ako nas Amerika BOMBARDUJE!" Rohani JEDNIM GOVOROM potvrdio VOLJU iranskog naroda
"Hitno formirati vlast na nivou BiH": Dodik dodik ocenio da je trenutna situacija na štetu SVIH
BRITANIJA PRED POLITIČKIM KOLAPSOM: Kuda dalje posle Tereze Mej?
Veteran Mark Bentli je prošao obuku za korišćenje SADM i seća se kako su ih učili gde se bombe postavljaju na željene položaje i kako se pokreće tajmer.
On je znao da je bi njihovo aktiviranje bila samoubilačka misija jer je bomba imala snagu skoro kao jedna od one u Hirošimi, a tokom otkucavanja tajmera neko bi uvek morao da bude blizu da ga neprijatelj ne bi otkrio.
Ove bombe nikada nisu korišćene u borbi, ali je SAD planirao da ih upotrebi u Evropi ako bi Sovjeti pokrenuli invaziju. Srećom, otišle su "u penziju" 1989. godine a pretpostavlja se da Pentagon nije smatrao da bi bile mnogo uspešne u ratnom scenariju.
Naročito zato što je postojao određeni rizik je bi puno stvari moglo da krene pogrešnim putem tokom njihovog transporta ili pre izvođenja misije.
A postojao je i strah da bi neprijatelj mogao da proizvede slično oružje, što bi dovelo do nuklearnog nasilja na ratištima.