ТАЈНЕ НУКЛЕАРНЕ БОМБЕ ХЛАДНОГ РАТА: Могле су да се носе у ранцу, а имале су снагу скоро као једна бачена у Хирошими! (ВИДЕО)
Њихов назив био је САДМ, а биле су заправо нуклеарне бомбе које су буквално могле да стану у војнички ранац.
У току хладног рата, америчка војска их је имала десетак а специјалци су обучавани како да се убаце у непријатељске јединице и активирају ово оружје.
Након Корејског рата САД је константно покушавао да повећа велику војну предност коју је имао СССР, па је тако развијао не само подморнице и ракете за уништавања непријатеља већ и оружја којима би мали број војника могао да уништи стотине непријатељских бораца.
Бомба САДМ је била тешко око 27 килограма, а могла је да се носи као део војне опреме и користили би је специјалци и "фоке". Оружје је било предвиђено за нападе на аеродроме, индустрију али и бојно поље и то у циљу стварања радиоактивности којој не би могли да приђу непријатељи.
"Не одустајемо од СЛОБОДЕ ни ако нас Америка БОМБАРДУЈЕ!" Рохани ЈЕДНИМ ГОВОРОМ потврдио ВОЉУ иранског народа
"Хитно формирати власт на нивоу БиХ": Додик додик оценио да је тренутна ситуација на штету СВИХ
БРИТАНИЈА ПРЕД ПОЛИТИЧКИМ КОЛАПСОМ: Куда даље после Терезе Меј?
Ветеран Марк Бентли је прошао обуку за коришћење САДМ и сећа се како су их учили где се бомбе постављају на жељене положаје и како се покреће тајмер.
Он је знао да је би њихово активирање била самоубилачка мисија јер је бомба имала снагу скоро као једна од оне у Хирошими, а током откуцавања тајмера неко би увек морао да буде близу да га непријатељ не би открио.
Ове бомбе никада нису коришћене у борби, али је САД планирао да их употреби у Европи ако би Совјети покренули инвазију. Срећом, отишле су "у пензију" 1989. године а претпоставља се да Пентагон није сматрао да би биле много успешне у ратном сценарију.
Нарочито зато што је постојао одређени ризик је би пуно ствари могло да крене погрешним путем током њиховог транспорта или пре извођења мисије.
А постојао је и страх да би непријатељ могао да произведе слично оружје, што би довело до нуклеарног насиља на ратиштима.