"TAKVO ZVERSTVO NISMO VIDELI": Preti nam NOVI VIRUS zbog pomame za medveđim mesom
Medvedi, majmuni i ptice grabljivice neke su od divljih životinja koje se prodaju u popularnoj albanskoj online prodavnici.
Restoran u Albaniji nudi jela od mesa ilegalno ulovljenih medveda, što je deo ilegalne trgovine divljim životinjama koja je u toj zemlji "potpuno van kontrole", kažu istražitelji.
Istražitelji takođe kažu da je to, koliko je njima poznato, prvi slučaj pripremanja medveđeg mesa u Evropi, a stručnjaci upozoravaju da klanje i tranširanje mesa divljih životinja može da dovede do epidemije zoonoza, odnosno bolesti koje izazivaju virusi koji sa životinja prelaze na ljude - poput novog korona virusa.
Medvedi, majmuni i ptice grabljivice neke su od divljih životinja koje se prodaju u popularnoj albanskoj online prodavnici, što povećava bojazan za opstanak nekih vrsta divljih životinja u toj zemlji.
NAJNOVIJA ODLUKA: Kina zabranjuje uvoz zamrznutog mesa!
ZA POLJUBAC I ZAGRLJAJ KAZNA DO 3000 EVRA: U Italiji značajno zaoštrene mere u borbi sa koronom
NAJNOVIJA STUDIJA NEMAČKIH NAUČNIKA: Dokazano da li su deca manje zarazna od odraslih
Udruženje za zaštitu životinja "Četiri šape" otkrilo je na spomenutoj veb stranici desetine oglasa u kojima se prodaju smeđi medvedi i druge, strogo zaštićene vrste. Mnoge fotografije, među kojima su i one lisica, sova i vukova, prikazuju životinje sa njuškama i kljunovima zalepljenim lepljivom trakom ili nogama okovanim lancima.
Reč je o vrlo profitabilnom biznisu: mali majmun kapucin nudi se za 750 eura, a sova kukuvija, mladunče medveda ili vuka za 500 eura po komadu.
Kupci su uglavnom restorani ili hoteli koji životinje drže kao atrakcije za turiste, ili je reč o privatnim licima koja te životinje žele kao ljubimce ili statusne simbole, kažu iz "Četiri šape", a prenosi "Jutarnji list".
Orao, životinja koja je nacionalni simbol Albanije, posebno je popularna i često se prodaje preparirana kako bi se mogla izložiti na nekom javnom mestu.
No, lov na zaštićene životinje, držanje tih životinja u zatočeništvu ili njihova prodaja, zabranjena je u Albaniji nakon ogromnog smanjenja broja tih životinja u divljini.
Prema zakonu uvedenom u oktobru 2019. godine, prekršitelji mogu da završe u zatvoru, ali sprovođenje tog zakona nije naročito strogo.
Iz udruženja su rekli kako su, nakon njihove prijave, neki od tih ilegalnih oglasa skinuti sa interneta, sli ubrzo bi se pojavili novi.
- Većina fotografija objavljenih u oglasima, prikazuje strašnu okrutnost prema životinjama: lisice zavezanih njuški u malim plastičnim kutijama, mladunci medveda u lancima ili ptice sa zavezanim nogama - rekla je Barbara van Gene iz udruženja.
Majmune i ptice grabljivice često drže u restoranima u Albaniji kao turističke atrakcije, dok se lisice prodaju radi njihovog krzna. Vukove kupuju radi ukrštanja sa psima, ali mnoge druge životinje jednostavno budu ubijene i preparirane.
Restoran u gradu Drilonu također na svojem meniju, objavljenom i na Fejsbuku, nudi medveđe meso. Veb stranica tog restorana osvježena je ranije ovoga meseca, što potvrđuje da je medved zaista u njihovoj ponudi.
Portparol Organizacije za zaštitu i očuvanje divljih životinja Albanije (PPNEA) kaže: "Ono što posebno uznemiruje nije samo činjenica da se medveđe meso prodaje za jelo, već i taj detalj da ponuda zavisi o sezoni, čime se sugeriše da postoji deo godine u kojem je lov na medvede dozvoljen. Zapravo, lov na divlje životinje u Albaniji je zabranjen."
Jela od mesa medveda, kažu, mogla su se dosada videti samo u Aziji. Konzumiranje takvog mesa može da dovede do bolesti izazvanih parazitima, a neki od simptoma su prolivv, grčevi, groznica i halucinacije.
- Udruženje "Četiri šape" u Albaniji deluje od 2015. godine, ali nikada pre nismo videli tolika zverstva. Sve do sada, uglavnom smo bili usredsređeni na restorane koji su držali male medvedima kao zabavu za turiste. Ova nova bizarna otkrića potvrđuju da je lov na divlje životinje u Albaniji izvan kontrole - kaže Van Gene.
Upozorila je i da će, ako država uskoro nešto ne učini, mnoge autohtone divlje životinje Albanije postati tek deo istorije.
Više od 31.000 zaraženih "promaklo" kompjuterskom sistemu: Zavladao POTPUNI HAOS, vanredno stanje JOŠ 90 DANA
NAPRAVLJENA KATASTROFALNA GREŠKA: Novi Zeland nije više "korona-free" država, karantine od sada čuva VOJSKA (VIDEO)
KORONA SE VRATILA U PEKING: Raste broj obolelih, uvode se restriktivne mere, građani ne smeju da napuštaju svoj kraj (VIDEO)
LOŠE VESTI IZ FRANCUSKE: Raste broj preminulih od korone
SZO SAOPŠTILA SJAJNE VESTI: Lek koji se koristi i u Srbiji daje odlične rezultate u borbi protiv korone