"ТАКВО ЗВЕРСТВО НИСМО ВИДЕЛИ": Прети нам НОВИ ВИРУС због помаме за медвеђим месом
Медведи, мајмуни и птице грабљивице неке су од дивљих животиња које се продају у популарној албанској online продавници.
Ресторан у Албанији нуди јела од меса илегално уловљених медведа, што је део илегалне трговине дивљим животињама која је у тој земљи "потпуно ван контроле", кажу истражитељи.
Истражитељи такође кажу да је то, колико је њима познато, први случај припремања медвеђег меса у Европи, а стручњаци упозоравају да клање и транширање меса дивљих животиња може да доведе до епидемије зооноза, односно болести које изазивају вируси који са животиња прелазе на људе - попут новог корона вируса.
Медведи, мајмуни и птице грабљивице неке су од дивљих животиња које се продају у популарној албанској online продавници, што повећава бојазан за опстанак неких врста дивљих животиња у тој земљи.
НАЈНОВИЈА ОДЛУКА: Кина забрањује увоз замрзнутог меса!
ЗА ПОЉУБАЦ И ЗАГРЉАЈ КАЗНА ДО 3000 ЕВРА: У Италији значајно заоштрене мере у борби са короном
НАЈНОВИЈА СТУДИЈА НЕМАЧКИХ НАУЧНИКА: Доказано да ли су деца мање заразна од одраслих
Удружење за заштиту животиња "Четири шапе" открило је на споменутој веб страници десетине огласа у којима се продају смеђи медведи и друге, строго заштићене врсте. Многе фотографије, међу којима су и оне лисица, сова и вукова, приказују животиње са њушкама и кљуновима залепљеним лепљивом траком или ногама окованим ланцима.
Реч је о врло профитабилном бизнису: мали мајмун капуцин нуди се за 750 еура, а сова кукувија, младунче медведа или вука за 500 еура по комаду.
Купци су углавном ресторани или хотели који животиње држе као атракције за туристе, или је реч о приватним лицима која те животиње желе као љубимце или статусне симболе, кажу из "Четири шапе", а преноси "Јутарњи лист".
Орао, животиња која је национални симбол Албаније, посебно је популарна и често се продаје препарирана како би се могла изложити на неком јавном месту.
Но, лов на заштићене животиње, држање тих животиња у заточеништву или њихова продаја, забрањена је у Албанији након огромног смањења броја тих животиња у дивљини.
Према закону уведеном у октобру 2019. године, прекршитељи могу да заврше у затвору, али спровођење тог закона није нарочито строго.
Из удружења су рекли како су, након њихове пријаве, неки од тих илегалних огласа скинути са интернета, сли убрзо би се појавили нови.
- Већина фотографија објављених у огласима, приказује страшну окрутност према животињама: лисице завезаних њушки у малим пластичним кутијама, младунци медведа у ланцима или птице са завезаним ногама - рекла је Барбара ван Гене из удружења.
Мајмуне и птице грабљивице често држе у ресторанима у Албанији као туристичке атракције, док се лисице продају ради њиховог крзна. Вукове купују ради укрштања са псима, али многе друге животиње једноставно буду убијене и препариране.
Ресторан у граду Дрилону такођер на својем менију, објављеном и на Фејсбуку, нуди медвеђе месо. Веб страница тог ресторана освјежена је раније овога месеца, што потврђује да је медвед заиста у њиховој понуди.
Портпарол Организације за заштиту и очување дивљих животиња Албаније (PPNEA) каже: "Оно што посебно узнемирује није само чињеница да се медвеђе месо продаје за јело, већ и тај детаљ да понуда зависи о сезони, чиме се сугерише да постоји део године у којем је лов на медведе дозвољен. Заправо, лов на дивље животиње у Албанији је забрањен."
Јела од меса медведа, кажу, могла су се досада видети само у Азији. Конзумирање таквог меса може да доведе до болести изазваних паразитима, а неки од симптома су проливв, грчеви, грозница и халуцинације.
- Удружење "Четири шапе" у Албанији делује од 2015. године, али никада пре нисмо видели толика зверства. Све до сада, углавном смо били усредсређени на ресторане који су држали мале медведима као забаву за туристе. Ова нова бизарна открића потврђују да је лов на дивље животиње у Албанији изван контроле - каже Ван Гене.
Упозорила је и да ће, ако држава ускоро нешто не учини, многе аутохтоне дивље животиње Албаније постати тек део историје.
Више од 31.000 заражених "промакло" компјутерском систему: Завладао ПОТПУНИ ХАОС, ванредно стање ЈОШ 90 ДАНА
НАПРАВЉЕНА КАТАСТРОФАЛНА ГРЕШКА: Нови Зеланд није више "корона-фрее" држава, карантине од сада чува ВОЈСКА (ВИДЕО)
КОРОНА СЕ ВРАТИЛА У ПЕКИНГ: Расте број оболелих, уводе се рестриктивне мере, грађани не смеју да напуштају свој крај (ВИДЕО)
ЛОШЕ ВЕСТИ ИЗ ФРАНЦУСКЕ: Расте број преминулих од короне
СЗО САОПШТИЛА СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Лек који се користи и у Србији даје одличне резултате у борби против короне