TRAMP SLEDEĆI NA POTEZU: Američka Vojska odbila da gradi naftovod kroz svetu indijansku zemlju
Inženjerska brigada vojske SAD odbila je da gradi deo nacionalnog naftovoda koji se prostire kroz Severnu Dakotu.
Odluka vojske SAD predstavlja pobedu za Indijance iz plemena Sijuks, koji su žestoko protestovali protiv gradnje naftovoda.
Ipak, na njihovu žalost, pobeda bi mogla da bude kratkog daha, jer je Donald Tramp, novoizbrani predsednik Amerike izjavio kako podržava projekat naftovoda.
Naftovod kompanije "Energy Transfer Partners LP" je u većem delu dovršen, umesto segmenta koji bi trebalo da bude izgrađen ispod veštačkog jezera koje je formirala brana na reci Misuri.
UGROŽENO PLEME: Sukob Indijanaca i američke policije zbog naftovoda (FOTO)
Dozvolu za gradnju morala je da dodeli savezna vlada iz Vašingtona, a administracija predsednika Baraka Obame namerno je odugovlačila proces kako bi pokušali da postignu dogovor sa indijanskim plemenom. Ipak, vojska SAD je odbila da radi po odobrenju koje je konačno ozvaničeno.
U svom saopštenju, Inženjerska brigada Armije SAD svoju odluku donela je kako bi se dobilo na vremenu u traženju alternativne rute.
Indijanska zajednica u Severnoj Dakoti smatra da bi izgradnja 3,8 milijardi dolara vrednog i 1.800 kilometara dugačkog naftovodana mogla da zagadi pitku vodu i ošteti svetu zemlju plemena Sijuks.
Pored toga što može da nanese nepopravljivu štetu reci i uništi snabdevanje vodom, taj naftovod se gradi na zemlji koja je bespravno oteta od lokalnog stanovništva, a ujedno je i najplodnije zemljište u Severnoj Dakoti, prenosi "Rojters".
Pretprošle nedelje, policija u Morton Kauntiju koristila je vodene topove i gumene metke kojima su zasuli nenaoružane mirne demonstrante koji su protestovali protiv izgradnje naftovoda.
Tokom prošlog vikenda u sukobima u Severnoj Dakoti povređeno je više od 160 ljudi. Dr Rohini Har iz udruženja Lekari za ljudska prava rekao je za "RT" da su takve vrste kontrole mase, poput gumenih metaka i vodenih topova, podjednako opasne kao i korišćenje prave municije.
Kompanija "Energy Transfer Partners" nije zadovoljna odlukom Armije nazvavši je "potezom Obamine administracije", dodavši da će nastaviti svoju aktivnost u sprovođenju projekta vrednog 3,8 milijardi dolara bez menjanja rute naftovoda.