TRAMP U PROBLEMIMA? Pod istragom zbog tri moguća kršenja zakona
Bivši američki predsednik Donald Tramp mogao bi da bude krivično gonjen i uhapšen jer je odneo zvanična dokumenta iz Bele kuće na svoje imanje Mar-a-Lago na Floridi, uključujući i neke klasifikovane kao poverljive.
FBI-jev nalog za pretres Mar-a-Laga koji je u petak objavilo Ministarstvo pravde otkriva da je Tramp pod istragom zbog tri moguća kršenja zakona: skrivanja, uništavanja ili uklanjanja dokumenata; ometanje pravde, uključujući uništavanje, izmenu ili falsifikovanje dokumenata u saveznim istragama; i moguća kršenja zakona o špijunaži, koja mogu uključivati odbijanje da se predaju dokumenti važni za nacionalnu bezbednost kada se to zahteva i prenos ili gubitak takvih informacija.
Agenti FBI-ja koji su pretraživali Mar-a-Lago zaplenili su 11 skupova poverljivih dokumenata, uključujući nekoliko klasifikovanih kao strogo poverljivo, prema dokumentima objavljenim u petak na federalnom sudu na Floridi. Agenti su takođe tražili dokumente u vezi sa nuklearnim oružjem, izvestio je u četvrtak Vašington post.
AMERIČKI DRŽAVNI TUŽILAC POTVRDIO: Agenti FBI pretražili Trampovo imanje na Floridi, a oglasio se i bivši šef države
"POSTALI SMO PREDMET PODSMEHA" Tramp ŠOKIRAO izjavom: Amerika srlja u propast?
OVO SE DESILO PRVI PUT U ISTORIJI AMERIKE! Stručnjak otkrio detalje upada FBI u Trampovu vilu (FOTO)
Tramp je u petak na svojoj platformi "Truth Social" objavio da je "pitanje nuklearnog oružja prevara". On je istakao da sarađuje sa vlastima i nazvao "pretres" neprikladnom političkom odmazdom. Naredbom je tužiocima dato pravo da zaplene dokumente koji sadrže dokaze o kršenju tri zakona.
Mnogi od zaplenjenih dokumenata su poverljivi, ali tri zakona se bave nepravilnim rukovanjem dokumentima savezne vlade, bez obzira na to da li su dokumenti poverljivi ili ne. Oni zabranjuju neovlašćeno posedovanje informacija bitnih za odbranu države. Za svako kršenje zakona predviđena je kazna do 10 godina zatvora.
Nezakonito je sakrivanje službenih dokumenata, kazna je ogromna
Protivzakonito je sakrivanje ili uništavanje zvaničnih američkih dokumenata, za koje je predviđena kazna do 20 godina zatvora. Savezni zakon zabranjuje namerno uklanjanje poverljivih dokumenata na neovlašćenu lokaciju.
Tramp je 2018. godine potpisao amandman na zakon koji kriminalizuje nepropisno rukovanje poverljivim dokumentima i povećava maksimalnu zatvorsku kaznu za one koji su za to osuđeni sa jedne na pet godina, nakon što je kritikovao demokratsku predsedničku kandidatkinju Hilari Klinton zbog korišćenja privatnog servera e-pošte za osetljive informacije dok je bila državni sekretar.
Ostaje da se vidi kakve će dugoročne posledice zaplena dokumenta imati po Trampa politički ili na novembarskim izborima na sredini mandata.
Anketa IouGov-a od 9. avgusta, dan nakon racije, pokazala je da 62 odsto Amerikanaca misli da je Trampovo uskraćivanje poverljivih dokumenata "veoma veliki problem" (45 odsto) ili "donekle problem" (17 odsto).
Ali javno mnjenje o Trampu mnogo zavisi od toga koju stranku podržavaju ispitanici. Ista anketa je pokazala da 76 odsto demokrata vidi Trampove postupke kao značajno kršenje zakona, u poređenju sa samo 12 odsto republikanaca i 44 odsto nezavisnih.
Anketa Morning Consult-a za Politico od 10. avgusta potvrdila je tu podelu, otkrivši da 81 odsto registrovanih demokratskih birača veruje da je pretraga legitimno zasnovana na dokazima da je Tramp počinio zločin, u poređenju sa samo 16 odsto registrovanih republikanaca.