ТРАМП У ПРОБЛЕМИМА? Под истрагом због три могућа кршења закона
Бивши амерички председник Доналд Трамп могао би да буде кривично гоњен и ухапшен јер је однео званична документа из Беле куће на своје имање Мар-а-Лаго на Флориди, укључујући и неке класификоване као поверљиве.
ФБИ-јев налог за претрес Мар-а-Лага који је у петак објавило Министарство правде открива да је Трамп под истрагом због три могућа кршења закона: скривања, уништавања или уклањања докумената; ометање правде, укључујући уништавање, измену или фалсификовање докумената у савезним истрагама; и могућа кршења закона о шпијунажи, која могу укључивати одбијање да се предају документи важни за националну безбедност када се то захтева и пренос или губитак таквих информација.
Агенти ФБИ-ја који су претраживали Мар-а-Лаго запленили су 11 скупова поверљивих докумената, укључујући неколико класификованих као строго поверљиво, према документима објављеним у петак на федералном суду на Флориди. Агенти су такође тражили документе у вези са нуклеарним оружјем, известио је у четвртак Вашингтон пост.
АМЕРИЧКИ ДРЖАВНИ ТУЖИЛАЦ ПОТВРДИО: Агенти ФБИ претражили Трампово имање на Флориди, а огласио се и бивши шеф државе
"ПОСТАЛИ СМО ПРЕДМЕТ ПОДСМЕХА" Трамп ШОКИРАО изјавом: Америка срља у пропаст?
ОВО СЕ ДЕСИЛО ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ АМЕРИКЕ! Стручњак открио детаље упада ФБИ у Трампову вилу (ФОТО)
Трамп је у петак на својој платформи "Truth Социал" објавио да је "питање нуклеарног оружја превара". Он је истакао да сарађује са властима и назвао "претрес" неприкладном политичком одмаздом. Наредбом је тужиоцима дато право да заплене документе који садрже доказе о кршењу три закона.
Многи од заплењених докумената су поверљиви, али три закона се баве неправилним руковањем документима савезне владе, без обзира на то да ли су документи поверљиви или не. Они забрањују неовлашћено поседовање информација битних за одбрану државе. За свако кршење закона предвиђена је казна до 10 година затвора.
Незаконито је сакривање службених докумената, казна је огромна
Противзаконито је сакривање или уништавање званичних америчких докумената, за које је предвиђена казна до 20 година затвора. Савезни закон забрањује намерно уклањање поверљивих докумената на неовлашћену локацију.
Трамп је 2018. године потписао амандман на закон који криминализује непрописно руковање поверљивим документима и повећава максималну затворску казну за оне који су за то осуђени са једне на пет година, након што је критиковао демократску председничку кандидаткињу Хилари Клинтон због коришћења приватног сервера е-поште за осетљиве информације док је била државни секретар.
Остаје да се види какве ће дугорочне последице заплена документа имати по Трампа политички или на новембарским изборима на средини мандата.
Анкета ИоуГов-а од 9. августа, дан након рације, показала је да 62 одсто Американаца мисли да је Трампово ускраћивање поверљивих докумената "веома велики проблем" (45 одсто) или "донекле проблем" (17 одсто).
Али јавно мњење о Трампу много зависи од тога коју странку подржавају испитаници. Иста анкета је показала да 76 одсто демократа види Трампове поступке као значајно кршење закона, у поређењу са само 12 одсто републиканаца и 44 одсто независних.
Анкета Морнинг Цонсулт-а за Политицо од 10. августа потврдила је ту поделу, откривши да 81 одсто регистрованих демократских бирача верује да је претрага легитимно заснована на доказима да је Трамп починио злочин, у поређењу са само 16 одсто регистрованих републиканаца.