ERDOGAN U PANICI: Inflacija u Turskoj je preko 60 odsto, hrana duplo skuplja, a buduće prognoze još crnje
Posledice prošlogodišnjeg pada lire postale su još teže posle izbijanja rata u Ukrajini.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan se našao u velikom problemu, a ne vidi se da će situacija biti bolja uskoro.
PUTIN ČESTITAO POBEDU VUČIĆU! "Očekujem da vaša uloga na čelu države i dalje pomaže u jačanju strateškog partnetrstva"
VRUĆI FRANCUSKI IZBORI: Le Penova smanjuje razliku sa Makronom!
Na godišnjem nivou, saobraćajni sektor je prednjačio sa skokom cena od 99,12 procenata, a slede cene hrane i bezalkoholnih pića sa stopom rasta od 70,33 odsto, i nameštaja koji je skuplji za 69,26 posto.
Ekonomisti smatraju da će rast cena u Turskoj ostati visok u ostatku godine, pri čemu u proseku prognoziraju da će inflacija iznositi na kraju godine 52,2 odsto, dok su pre mesec dana u anketi Rojtersa očekivali stopu od 38 procenata.
Na mesečnom nivou, potrošačke cene u Turskoj su porasle za 5,46 procenata, saopštio je Turski statistički institut. Ekonomisti koje je anketirao Rojters predviđali su mesečnu inflaciju od 5,7 odsto i međugodišnju od 61,5 procenata.
Lira je neznatno reagovala na ove statističke pokazatelje, spustivši se za 0,1 odsto prema dolaru na 14,7 lira, dok je prošle godine pala za 44 posto, a od početka ove godine je oslabila za 10 procenata.
Prema statističkim podacima, indeks proizvođačkih cena je u martu porastao za 9,19 posto na mesečnom nivou,, a na godišnjem za 114,97 odsto.
Prošlomesečni rast potrošačke inflacije bio je vođen skokom cena u sektoru transporta od 13,29 procenata, uključujući cene benzina, kao i poskupljenjima u obrazovnom sektoru, počev od udžbenika do školarina, za 6,55 posto.
Vlada je saopštila da će inflacija pasti sa sprovođenjem njenog novog ekonomskog programa, koji favorizuje niske kamatne stope radi povećanja proizvodnje i izvoza, i koji ima za cilj postizanje suficita na tekućem računu. Prema najavama vladinih zvaničnika, inflacija treba sledeće godine da padne jednocifren iznos.
Centralna banka Turske je na tri sastanka ove godine zadržala referentnu kamatnu stopu na 14 odsto i poručila da će prioritet njenih mera biti "lirizacija" tržišta u nastojanju da podrži nacionalnu valutu.