ЕРДОГАН У ПАНИЦИ: Инфлација у Турској је преко 60 одсто, храна дупло скупља, а будуће прогнозе још црње
Последице прошлогодишњег пада лире постале су још теже после избијања рата у Украјини.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган се нашао у великом проблему, а не види се да ће ситуација бити боља ускоро.
ПУТИН ЧЕСТИТАО ПОБЕДУ ВУЧИЋУ! "Очекујем да ваша улога на челу државе и даље помаже у јачању стратешког партнетрства"
ВРУЋИ ФРАНЦУСКИ ИЗБОРИ: Ле Пенова смањује разлику са Макроном!
На годишњем нивоу, саобраћајни сектор је предњачио са скоком цена од 99,12 процената, а следе цене хране и безалкохолних пића са стопом раста од 70,33 одсто, и намештаја који је скупљи за 69,26 посто.
Економисти сматрају да ће раст цена у Турској остати висок у остатку године, при чему у просеку прогнозирају да ће инфлација износити на крају године 52,2 одсто, док су пре месец дана у анкети Ројтерса очекивали стопу од 38 процената.
На месечном нивоу, потрошачке цене у Турској су порасле за 5,46 процената, саопштио је Турски статистички институт. Економисти које је анкетирао Ројтерс предвиђали су месечну инфлацију од 5,7 одсто и међугодишњу од 61,5 процената.
Лира је незнатно реаговала на ове статистичке показатеље, спустивши се за 0,1 одсто према долару на 14,7 лира, док је прошле године пала за 44 посто, а од почетка ове године је ослабила за 10 процената.
Према статистичким подацима, индекс произвођачких цена је у марту порастао за 9,19 посто на месечном нивоу,, а на годишњем за 114,97 одсто.
Прошломесечни раст потрошачке инфлације био је вођен скоком цена у сектору транспорта од 13,29 процената, укључујући цене бензина, као и поскупљењима у образовном сектору, почев од уџбеника до школарина, за 6,55 посто.
Влада је саопштила да ће инфлација пасти са спровођењем њеног новог економског програма, који фаворизује ниске каматне стопе ради повећања производње и извоза, и који има за циљ постизање суфицита на текућем рачуну. Према најавама владиних званичника, инфлација треба следеће године да падне једноцифрен износ.
Централна банка Турске је на три састанка ове године задржала референтну каматну стопу на 14 одсто и поручила да ће приоритет њених мера бити "лиризација" тржишта у настојању да подржи националну валуту.