RAČUNICA KOJA VAM MOŽE SPASITI ŽIVOT: Na ovaj način možete izračunati u koliko sati treba da legnete da biste se probudili naspavani!
Naučnici su došli do formule koja izračunava kada bi trebalo da legnete uveče da biste ustali ujutru prema planu i programu koji imate za taj radni dan
Čak iako je reč o samo sat vremena, mnogi od nas osećaju posledice na san nakon "pomeranja sata". Na svu sreću, promena je vikendom - što znači da imamo sat vremena više za "dremku" s jeseni, za razliku od mentalnog bola koji nam pričinjava budilnik zvoneći sat ranije s proleća.
DŽINOVSKI FRIŽIDER, JOŠ UVEK NAJVEĆI NA SVETU: Evo gde se nalazi "večno smrznuto tlo" (VIDEO)
ARHEOLOZI OTKRILI VAŽAN DEO ISTORIJE: Grobnica stara 9.000 godina otkriva misteriju ŽENA RATNICA!
ŠOKANTNO OTKRIĆE NAUČNIKA: Pronašli su način da zaustave koronavirus kod životinja!
Međutim, za neke ljude ovo "pomeranje sata" izaziva pravi haos. Izbaci ih iz rutine odlaska u krevet, ostavljajući ih danima budnim ili "grogi". U pokušaju da doskoče ovoj pojavi, stručnjaci iz jedne kompanije koja se bavi proizvodnjom roletni osmislili su kalkulator koji vam govori kada treba da odete na spavanje u zavisnosti od vremena u koje želite da ustanete ujutru.
Ljudi spavaju u ciklusima od po 90 minuta, a svako od nas bi trebalo da priušti sebi pet ili šest ovakvih ciklusa svake noći. Dok pomeranje sata u jesen znači da ćemo verovatno imati dodatni ciklus, to može zbuniti naša tela, a biće im potrebno vreme da se naviknu na ovaj "višak vremena za san" - što nas ponekad čini "usporenim".
Ekspert za san iz pomenute kompanije, Lusi Eskju, izjavila je za medije:
- Vrlo je važno dobro se naspavati preko noći jer to jako utiče na to kako ćemo funkcionisati sledećeg dana. Dobar san potpomaže vašu produktivnost, nivo koncentracije i pažnje, tako da utiče na maltene sve aspekte naših života. Ne samo to, već dobar san može da deluje preventivno u smislu srčanog udara, jakog imuniteta i ključan je za mentalno zdravlje. Manjak sna ima veće negativne posledice na naše zdravlje nego što bi neko pomislio u prvi mah. Ne samo da utiče na to kako ćete funkcionisati narednog dana, već bitno može uticati na vaš izgled (pojavu) i ubrza starenje vaše kože. Nedovoljno sna takođe može prouzrokovati pucanje kože. Ozbiljniji zdravstveni problemi koji dolaze kao posledica manjka sna uključuju visok krvni pritisak, dijabetes i srčani udar. Postoje neka istraživanja koja ukazuju na vezu između nedovoljno sna i depresije.
Ako treba da ustanete u 6 ujutru, u krevet bi trebalo da odete u 20:46, ili u 22:16, ili u 23:46 ili u 1:16 iza ponoći.
Ako treba da ustanete u pola sedam ujutru (6:30) gornje termine odlaska u krevet valja pomeriti za pola sata - odnosno trebalo bi da odete u 21:16, ili u 22:46, ili u 0:16, tj. 1:46 iza ponoći. I tako ukrug - koliko je vreme u koje želite ustati veće ili manje u odnosu na dve ovde date reference, po tome lako možete izračunati termine za odlazak u krevet.