Udarac Merkelovoj koji će osetiti čitava Evropa: Izbori u Bavarskoj prete da promene Nemačku
Hrišćansko-socijalna unija (CSU) i Nemačka socijaldemokratska stranka (SPD) doživeli su poraz na regionalnim izborima u Bavarskoj. CSU je dobio tek 37,2 posto glasova, izgubivši skoro deset posto glasova u odnosu na prethodne izbore i doživevši jedan od najtežih poraza u Bavarskoj ikad. SPD je dobio tek 9,7 posto glasova i time došao tek na peto mesto. Zeleni su dobili drugo mesto, s dramatičnim rastom glasova na 17,5 posto.
CSU je sestrinska stranka Demohišćanske Unije (CDU) i postoji samo u Bavarskoj, jedinoj federalnoj zemlji Savezne Republike Nemačke gde nema prisustva CDU-a. U poslednje vreme čelnik CSU-a od 2008. godine i ministar unutrašnjih poslova na saveznom nivou Horst Zehofer u sporu je sa kancelarkom Angelom Merkel, koja je ujedno lider CDU-a. Spor se tiče nemačke politike otvorenih vrata imigraciji, što je dovelo do dosad nezapamćenih neslaganja između CDU-a i CSU-a. Vođe CSU-a bili su sigurni u konzervativno opredeljenje Bavaraca, ali su se u tome očito prevarili.
Nije samo pitanje lokalne bavarske politike, već su bavarski izbori ispit za odobravanje vladajuće koalicije u celoj Nemačkoj i gotovo prelomno pitanje budućnosti nemačke politike.
Iako je i dalje najača pojedinačna stranka u Bavarskoj, CSU je doživela poraz koji odražava stav prvenstveno prema CDU-u. Sledeći regionalni izbori biće sprovedeni u saveznoj državi Hesen, gde se očekuje opet poraz stranke kancelarke Merkel. U tom trenutku će se i nemački demohrišćani početi pitati da li žele da slede put poraza kakve ostvaruju nemački socijaldemokrati, takođe stranka koja je u rasulu i koja ne može oživeti ni trenutak slavne prošlosti. Svojim tvrdoglavim, ali šarmantnim i uspešnim stavom, CDU je uvek bio izvor stabilnosti u Nemačkoj, ali čini se da se ta vremena odlaze u istoriju. Nemačka postaje nemirna, što uzajamno uzrokuje talasanja u celoj Evropi.
Porošenko preti NATO paktom: Rusija će platiti visoku cenu! (VIDEO)
To se već videlo na poslednjim parlamentarnim izborima kada je CDU/CSU dobio tek 32,9 posto glasova, a poraz u Bavarskoj će ojačati glasove onih koji žele da sklone Merkelovu čelnog položaja CDU-a u Berlinu. Sledeća konferencija stranke održaće će se u decembru u Hamburgu, a Merkelovoj prete da više neće dobiti potporu za vođenje stranke, čime ona efektivno prestaje biti i kancelarka. Zvuči poznato? Da, dogodilo se to još jednoj "čeličnoj dami, Margaret Tačer.
Dalje, u Bavarskoj su najviše plate u celoj državi, a sa 2,8 posto nezaposlenih zemlja Bavarska je prva po broju zaposlenih u celoj Nemačkoj. Mađutim, glasači su kaznili veliku koaliciju zbog njenih unutrašnjih svađa, i zbog trogodišnje politike otvorenih vrata migrantima. Podjednako, bavarski premijer Markus Zeder se primakao desnici u svojoj migrantskoj politici i naglašavanju sigurnosti. Time je dobio one koji su legitimizovali njegov desni stav, ali mnogi umereniji glasači CSU-a jednostavno su predali svoj glas Zelenima. Oni koji nisu bili sigurni u iskrenost migrantskih načela dali su svoj glas desničarskoj stranci Alternativa za Nemačku (AfD). Uostalom, tradicionalno glasačko telo je znatno izmenjeno migracijama. Ovde se ne radi o migrantima sa Bliskog istoka, kojih se mnogi tako boje zbog potencijala promene društva. Ne, društvo menjaju sami Nemci, doseljenici iz bivše Istočne Nemačke. Oni su ti koji su promenili bavarsku političku scenu, a s time su promenili i bavarsko društvo. CSU se, međutim, nije promenio. I tu je znatno izgubio.
Grci podržali ukrajinsku crkvu, ruski patrijarh SPUSTIO PRVU RAMPU: Vernicima zabranjen Atos!
Bavarski izbori su ujedno važan predznak stranačke političke scene Nemačke u skorijoj budućnosti. Svi ukazuju na snažan rast AfD-a, posebno nakon protesta u Kemnicu koji su izazvali političku krizu koja je potresla sam Berlin. Međutim, AfD je samo polovina priče. Druga polovina jeste gotovo simetričan rast Zelenih ove godine. Oni su postali najjasnija i nekompromisna alternativom AfD-u, a za to su dobili neverovatan broj glasova. U Bavarskoj bi mogli da budu druga najveća snaga u lokalnom parlamentu.
Jasno, AfD hoće zatvoreno društvo. Međutim, Zeleni, koji su stasali na misli Jirgena Tritina i postmarksističke levice, danas su vodeća nemačka stranka otvorenosti. Oni su preuzeli tradicionalan prostor Slobodnih demokrata (FDP), nemačke liberalne stranke, koji su smatrali da su samim svojim postojanjem zauzimali to mesto otvorenosti. Ujedno su i ti koji su otvoreni ne samo prema SAD i Evropskoj uniji, već i Rusiji. I najzad, bave se najvećim problemom našeg doba - klimatskim promenama, što uostalom stoji i u njihovom imenu. Njihovi su glasači obrazovani i uticajni i ne oslanjanju se na radnike rudarske industrije kao socijaldemokrati.
Mister Bregzit zagrmeo: Vraćam se! Naši lideri su udarili u zid (VIDEO)
SPD, koja sada može samo da se kaje svojih grešaka u prošlosti, nije u Nemačkoj ništa posebno drugačija u svom porazu naspram ostatka Europe. Levičarske stranke u Evropi ujedinjene su u svojoj mizernoj mogućnosti ostvarivanja izbornih pobeda, zahvaljujući pre svega vlastitoj nesposobnosti, neinventivnosti, socijalnoj oligarhiji i jednostavno bastionu zavisti i međusobne svađe koja im nije omogućila da nađu zajedničke odgovore na izazove digitalnog doba. Ne treba se nimalo čuditi ako će SPD završiti na isti način kao socijaldemokratske stranke Češke, Mađarske i Poljske.
Nemačka je definitivno na raskrsnici ideja, ako je Nemačka na raskrsnici, ostatak Evrope je u stanju zadržavanja daha. Ipak, radi se o lokomotivi evropske privrede.