UDRUŽILE SE TRI VELESILE: Sklopljen najznačajniji pakt još od Drugog svetskog rata, Pekingu se ovo neće dopasti (FOTO/VIDEO)
Velika Britanija, SAD i Australija najavile su istorijski bezbednosni pakt u azijsko-pacifičkom regionu, u onome što se smatra nastojanjem da se suprotstavi Kini.
To će Australiji omogućiti da prvi put izgradi podmornice na nuklearni pogon, koristeći tehnologiju koju su dale SAD, prenosi BBC.
"AUKUS" pakt je jedno od najvećih odbrambenih partnerstava zemalja u poslednjih nekoliko decenija, kažu analitičari.
"ZABILI SU NAM NOŽ U LEĐA" Skandal svetskih razmera - Francuska i SAD u žestokom sukobu zbog JEDNE DRŽAVE
"MNOGO TI HVALA, DRUŽE" Američki predsednik se ponovo obrukao, zaboravio ime australijskog premijera (VIDEO)
FORMIRAN MOĆAN SAVEZ PROTIV KINE: Ameri okupili velike igrače oko sebe, Pekingu neće biti nimalo lako
Portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Zao Lijian rekao je da sporazum "ozbiljno narušava regionalni mir i stabilnost i pojačava trku u naoružanju".
Kineska ambasada u Vašingtonu optužila je zemlje za "hladnoratovski mentalitet i ideološke predrasude".
Za sada su i dalje u toku razgovori sa Kinom o daljim koracima američkog predsednika Džozefa Bajdena i kineskog predsednika Si Ðinpinga o nastavku njihove komunikacije.
"AUKUS" je stvorio i spor sa Francuskom, koja je sada izgubila ugovor sa Australijom o izgradnji 12 podmornica.
- To je zaista nož u leđa - rekao je francuski ministar inostranih poslova Žan Iv Le Drijan.
Novo partnerstvo najavljeno je u sredu na zajedničkoj virtuelnoj konferenciji za novinare predsednika SAD-a Džoa Bajdena, britanskog premijera Borisa Džonsona i njegovog australijskog kolege Skota Morisona.
I dok se Kina nije direktno spominjala, trojica lidera su se više puta pozivali na zabrinutost za regionalnu bezbednost za koju su rekli da je "značajno porasla".
Britanski ministar odbrane Ben Valas rekao je da se Kina "upušta u jedan od najvećih vojnih izdataka u istoriji".
- Velikom brzinom snaže mornaricu i vazduhoplovstvo. Naši partneri u tim regionima žele da budu sigurni - rekao je on.
Poslednjih godina Peking je optužen za podizanje tenzija na spornim teritorijama poput Južnog kineskog mora.
U četvrtak je britanski premijer Boris Džonson rekao da će pakt "očuvati bezbednost i stabilnost širom sveta" i stvoriti "stotine visokokvalifikovanih radnih mesta".
On je takođe rekao da je odnos sa Francuskom "čvrst".
Savez "AUKUS" verovatno je najznačajniji bezbednosni aranžman između tri zemlje od Drugog svetskog rata, kažu analitičari.
Pakt će se fokusirati na vojne sposobnosti, odvajajući ga od saveza za razmenu obaveštajnih podataka "Pet očiju" koji takođe uključuje Novi Zeland i Kanadu.
Dok su australijske podmornice velika stavka, "AUKUS" će takođe uključivati deljenje sajber sposobnosti i drugih podmorskih tehnologija.
- Ovo je istorijska prilika za tri nacije, sa saveznicima i istomišljenicima, da zaštite zajedničke vrednosti i promovišu bezbednost i prosperitet u indo-pacifičkom regionu - navodi se u zajedničkom saopštenju.
Gui Boekenstain iz Azijskog društva u Australiji izjavio je da je ovo korak u suprotstaljanju agresivnim potezima.
- Ovo zaista pokazuje da sve tri zemlje povlače crtu u pesku kako bi započele i suprotstavile se kineskim agresivnim potezima u Indo-Pacifiku - rekao je.
Zapadne zemlje su bile oprezne u pogledu kineskih infrastrukturnih ulaganja na pacifičkim ostrvima, a takođe su kritikovale kineske trgovinske sankcije protiv zemalja poput Australije.
Australija je u prošlosti održavala dobre odnose sa Kinom, svojim najvećim trgovinskim partnerom, ali poslednjih godina došlo je do pogoršanja odnosa usred političkih tenzija.
Sada postoji napetost sa Francuskom, nakon što je Australija raskinula ugovor od 50 milijardi dolara (31 milijardu evra) za izgradnju 12 podmornica.
- Uspostavili smo odnos poverenja sa Australijom, ovo poverenje je iznevereno - rekao je gospodin Le Drian.
Ove podmornice su mnogo brže i teže otkriti nego flote sa konvencionalnim pogonom. One mogu da ostanu pod vodom mesecima i ispaljuju projektile na veće udaljenosti i da nose više tereta.
Njihovo stacioniranje u Australiji ključno je za uticaj Sjedinjenih Država u regionu, kažu analitičari.
SAD dele svoju tehnologiju podmornica prvi put u 50 godina. Ranije je tehnologiju delila samo sa Velikom Britanijom.
Australija će postati tek sedma država na svetu koja upravlja podmornicama na nuklearni pogon, posle SAD, Velike Britanije, Francuske, Kine, Indije i Rusije.
U međuvremenu je Novi Zeland rekao da će australijskim podmornicama zabraniti izlazak iz njenih voda, u skladu sa postojećom politikom o prisustvu podmornica na nuklearni pogon.
Premijerka Džasinda Ardern, premijerka Novog Zelanda, izjavila je da njima nije ponuđeno da se pridruže pakrtu.