УДРУЖИЛЕ СЕ ТРИ ВЕЛЕСИЛЕ: Склопљен најзначајнији пакт још од Другог светског рата, Пекингу се ово неће допасти (ФОТО/ВИДЕО)
Велика Британија, САД и Аустралија најавиле су историјски безбедносни пакт у азијско-пацифичком региону, у ономе што се сматра настојањем да се супротстави Кини.
То ће Аустралији омогућити да први пут изгради подморнице на нуклеарни погон, користећи технологију коју су дале САД, преноси BBC.
"АУКУС" пакт је једно од највећих одбрамбених партнерстава земаља у последњих неколико деценија, кажу аналитичари.
"ЗАБИЛИ СУ НАМ НОЖ У ЛЕЂА" Скандал светских размера - Француска и САД у жестоком сукобу због ЈЕДНЕ ДРЖАВЕ
"МНОГО ТИ ХВАЛА, ДРУЖЕ" Амерички председник се поново обрукао, заборавио име аустралијског премијера (ВИДЕО)
ФОРМИРАН МОЋАН САВЕЗ ПРОТИВ КИНЕ: Амери окупили велике играче око себе, Пекингу неће бити нимало лако
Портпарол кинеског министарства иностраних послова Зао Лијиан рекао је да споразум "озбиљно нарушава регионални мир и стабилност и појачава трку у наоружању".
Кинеска амбасада у Вашингтону оптужила је земље за "хладноратовски менталитет и идеолошке предрасуде".
За сада су и даље у току разговори са Кином о даљим корацима америчког председника Џозефа Бајдена и кинеског председника Си Ђинпинга о наставку њихове комуникације.
"АУКУС" је створио и спор са Француском, која је сада изгубила уговор са Аустралијом о изградњи 12 подморница.
- То је заиста нож у леђа - рекао је француски министар иностраних послова Жан Ив Ле Дријан.
Ново партнерство најављено је у среду на заједничкој виртуелној конференцији за новинаре председника САД-а Џоа Бајдена, британског премијера Бориса Џонсона и његовог аустралијског колеге Скота Морисона.
И док се Кина није директно спомињала, тројица лидера су се више пута позивали на забринутост за регионалну безбедност за коју су рекли да је "значајно порасла".
Британски министар одбране Бен Валас рекао је да се Кина "упушта у један од највећих војних издатака у историји".
- Великом брзином снаже морнарицу и ваздухопловство. Наши партнери у тим регионима желе да буду сигурни - рекао је он.
Последњих година Пекинг је оптужен за подизање тензија на спорним територијама попут Јужног кинеског мора.
У четвртак је британски премијер Борис Џонсон рекао да ће пакт "очувати безбедност и стабилност широм света" и створити "стотине висококвалификованих радних места".
Он је такође рекао да је однос са Француском "чврст".
Савез "АУКУС" вероватно је најзначајнији безбедносни аранжман између три земље од Другог светског рата, кажу аналитичари.
Пакт ће се фокусирати на војне способности, одвајајући га од савеза за размену обавештајних података "Пет очију" који такође укључује Нови Зеланд и Канаду.
Док су аустралијске подморнице велика ставка, "АУКУС" ће такође укључивати дељење сајбер способности и других подморских технологија.
- Ово је историјска прилика за три нације, са савезницима и истомишљеницима, да заштите заједничке вредности и промовишу безбедност и просперитет у индо-пацифичком региону - наводи се у заједничком саопштењу.
Гуи Боекенстаин из Азијског друштва у Аустралији изјавио је да је ово корак у супротстаљању агресивним потезима.
- Ово заиста показује да све три земље повлаче црту у песку како би започеле и супротставиле се кинеским агресивним потезима у Индо-Пацифику - рекао је.
Западне земље су биле опрезне у погледу кинеских инфраструктурних улагања на пацифичким острвима, а такође су критиковале кинеске трговинске санкције против земаља попут Аустралије.
Аустралија је у прошлости одржавала добре односе са Кином, својим највећим трговинским партнером, али последњих година дошло је до погоршања односа усред политичких тензија.
Сада постоји напетост са Француском, након што је Аустралија раскинула уговор од 50 милијарди долара (31 милијарду евра) за изградњу 12 подморница.
- Успоставили смо однос поверења са Аустралијом, ово поверење је изневерено - рекао је господин Ле Дриан.
Ове подморнице су много брже и теже открити него флоте са конвенционалним погоном. Оне могу да остану под водом месецима и испаљују пројектиле на веће удаљености и да носе више терета.
Њихово стационирање у Аустралији кључно је за утицај Сједињених Држава у региону, кажу аналитичари.
САД деле своју технологију подморница први пут у 50 година. Раније је технологију делила само са Великом Британијом.
Аустралија ће постати тек седма држава на свету која управља подморницама на нуклеарни погон, после САД, Велике Британије, Француске, Кине, Индије и Русије.
У међувремену је Нови Зеланд рекао да ће аустралијским подморницама забранити излазак из њених вода, у складу са постојећом политиком о присуству подморница на нуклеарни погон.
Премијерка Џасинда Ардерн, премијерка Новог Зеланда, изјавила је да њима није понуђено да се придруже пакрту.