UJEDINJENE NACIJE POKRENULE PROCES IZBORA: Ko će biti novi Generalni sekretar? Jedan kandidat ima veliku podršku
Rezolucija iz 2015. godine promenila je način izbora čelne ličnosti Organizacije
Ujedinjene nacije pokrenule su proces izbora sledećeg Generalnog sekretara za period od 2022. do 2026. godine i zatražile od 193 države članice UN da predlože svoje kandidate za ovu visoku funkciju.
FORBS NAHVALIO NAŠU ZEMLJU! Srbija JEDINA U SVETU u kojoj građani mogu da odaberu vrstu vakcine
NEOBIČNA POJAVA NA KRAJNJEM ISTOKU RUSIJE: Ljudi hrle da vide džinovske pečurke (FOTO)
NAJNOVIJA REAKCIJA BAJDENA: Američki predsednik rekao šta Trampu nikako ne treba dozvoliti
Proces je zvanično započeo zajedničkim pismom svim zemljama članicama da predlože kandidate, koje su potpisali predsednik Generalne skupštine Volkan Bozkir i britanska ambasadorka u UN Barbara Vudvord, koja ovog meseca predsedava Savetom bezbednosti, u kojem su poručili da je funkcija Generalnog sekretara veoma važna i da se od budućih kandidata zahtevaju najviši standardi efikasnosti, kompetentnosti i integriteta i čvrsta posvećenost ciljevima i principima Povelje UN, prenosi AP.
Agencija navodi da je aktuelni generalni sekretar Antonio Gutereš, kome mandat ističe 31. decembra, najavio prošlog meseca da će se ponovo kandidovati, a već ima veliku podršku u Generalnoj skupštinu i među stalnim članicama Saveta bezbednosti za ponovni izbor.
Honduras se u pismu članovima UN založio da bude i kandidatkinja za mesto Generalnog sekretara pošto da sada ni jedna žena nije obavljala ovu funkciju.
- Pozivam vas i države koje predstavljate da iskreno razmotrite svoje obaveze prema UN i predstavite kandidatkinje, poštujući najviše standarde efikasnosti, kompetentnosti i integriteta - navela je ambasadorka Hondurasa u UN, Meri Elizabet Flores Flejk.
Rezolucija Generalne skupštine UN iz 2015. godine, promenila je način izbora Generalnog sekretara u otvoreniji i transparentniji proces u kome države članice mogu pored uvida u osnovne informacije o kandidatima i da se sastanu i ispitaju ih na otvorenim sednicama.
Generalna skupština bira Generalnog sekretara na preporuku 15-članog Saveta bezbednosti gde pet stalnih članica, SAD, Rusija, Kina, Britanija i Francuska, imaju pravo veta, pa je njihova podrška presudna, a britanski premijer Boris Džonson već je najavio podršku Guterešu za drugi mandat, navodi agencija.