УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ ПОКРЕНУЛЕ ПРОЦЕС ИЗБОРА: Ко ће бити нови Генерални секретар? Један кандидат има велику подршку
Резолуција из 2015. године променила је начин избора челне личности Организације
Уједињене нације покренуле су процес избора следећег Генералног секретара за период од 2022. до 2026. године и затражиле од 193 државе чланице УН да предложе своје кандидате за ову високу функцију.
ФОРБС НАХВАЛИО НАШУ ЗЕМЉУ! Србија ЈЕДИНА У СВЕТУ у којој грађани могу да одаберу врсту вакцине
НЕОБИЧНА ПОЈАВА НА КРАЈЊЕМ ИСТОКУ РУСИЈЕ: Људи хрле да виде џиновске печурке (ФОТО)
НАЈНОВИЈА РЕАКЦИЈА БАЈДЕНА: Амерички председник рекао шта Трампу никако не треба дозволити
Процес је званично започео заједничким писмом свим земљама чланицама да предложе кандидате, које су потписали председник Генералне скупштине Волкан Бозкир и британска амбасадорка у УН Барбара Вудворд, која овог месеца председава Саветом безбедности, у којем су поручили да је функција Генералног секретара веома важна и да се од будућих кандидата захтевају највиши стандарди ефикасности, компетентности и интегритета и чврста посвећеност циљевима и принципима Повеље УН, преноси АП.
Агенција наводи да је актуелни генерални секретар Антонио Гутереш, коме мандат истиче 31. децембра, најавио прошлог месеца да ће се поново кандидовати, а већ има велику подршку у Генералној скупштину и међу сталним чланицама Савета безбедности за поновни избор.
Хондурас се у писму члановима УН заложио да буде и кандидаткиња за место Генералног секретара пошто да сада ни једна жена није обављала ову функцију.
- Позивам вас и државе које представљате да искрено размотрите своје обавезе према УН и представите кандидаткиње, поштујући највише стандарде ефикасности, компетентности и интегритета - навела је амбасадорка Хондураса у УН, Мери Елизабет Флорес Флејк.
Резолуција Генералне скупштине УН из 2015. године, променила је начин избора Генералног секретара у отворенији и транспарентнији процес у коме државе чланице могу поред увида у основне информације о кандидатима и да се састану и испитају их на отвореним седницама.
Генерална скупштина бира Генералног секретара на препоруку 15-чланог Савета безбедности где пет сталних чланица, САД, Русија, Кина, Британија и Француска, имају право вета, па је њихова подршка пресудна, а британски премијер Борис Џонсон већ је најавио подршку Гутерешу за други мандат, наводи агенција.