Premijer šalje Šekspira na đubrište: Velika Britanija pred eskplozijom građanskog nezadovoljstva
Uklanjanje portreta Šekspira iz kabineta britanskog premijera Kira Starmera izazvalo je žestoke kritike. Mnogi tvrde kako ova odluka utiče na kulturni identitet Engleske.
Premijer Kir Starmer premešta portrete iz kabineta
Uklanjanje portreta Šekspira iz kabineta britanskog premijera Kira Starmera izazvalo je velike polemike.
Portret, ali i mnogi drugi koji uključuju i druge poznate ličnosti, premešten je u skladište, što je naišlo na oštre reakcije javnosti.
Kritika sa strane konzervativaca
Prema izveštaju britanskog Telegrafa, uz uklanjanje portreta Šekspira, skinuti su i portreti kraljice Elizabete I, ser Voltera Relija, kao i bivših premijera Vilijama Gledstona i Margaret Tačer.
Bivši sekretar za kulturu, Oliver Dauden, kritikovao je premijera, ističući da se ovakvim potezima "Šekspir šalje na đubrište".
Poruka o identitetu
Kandidat za vođstvo konzervativaca, Robert Dženrik, izjavio je da se "nijedna druga država ne bi ovako ponašala".
On je naglasio potrebu da se "slave i veličaju velike ličnosti engleske istorije" umesto da se stidimo svog identiteta, naglašavajući važnost uklanjanja portreta Šekspira.
Portret kao deo kulturne baštine
Uklonjeni portret Šekspira delo je Luja Fransoa Rubilijaka i predstavlja kopiju portreta iz 17. veka, kojeg je naslikao Džon Tejlor.
Ovaj portret, deo Vladine umetničke kolekcije, koristi se za predstavljanje britanske meke moći. Novi premijeri imaju pravo da koriste ovu kolekciju za ukrašavanje Dauning strita.
Očekivane promene
Dauning strit je saopštio da ne komentariše detalje o uređenju enterijera, ali su naglasili da su promene očekivane kada dođe novi premijer. Mnoge od Šekspirovih drama napisane su pod pokroviteljstvom kraljice Elizabete I tako da cela situacija dobija na značaju i kompleksnosti jer se mnogi pitaju koju poruku premijer želi da pošalje ovim, naizgled bezazlenim činom.