Britanski parlament ODBIO premijerkin plan o "bregzitu"!
Britanski parlament odbio je plan o "bregzitu" premijerke Tereze Mej. Za je glasalo 202, a protiv 432.
Britanski parlament, kako se i očekivalo, odbio je predlog sporazuma Tereze Mej o "bregzitu", otvorivši time put celom nizu mogućih scenarija razvoja situacije, uključujući i "oštar" izlazak zemlje iz EU i ukidanje "bregzita" u celini.
Za podršku sporazuma glasala su 202 poslanika, dok su 432 bila protiv.
Tereza Mej je obećala da će do ponedeljka predstaviti plan daljih akcija o "bregzitu", ako Parlament još uvek ima poverenje u Vladu.
Predsednik Laburističke partije Džeremi Korbin već je podneo Parlamentu predlog o izglasavanju nepoverenja britanskoj Vladi, o čemu će se razgovarati sutra.
Britanija bi trebalo formalno da napusti EU u martu 2019. godine.
Debatu o Bregzitu UŽIVO možete pratiti ovde:
Tulip Sidik u invalidskim kolicima
Britanska poslanica Laburističke partije, koja je odložila carski rez da bi došla na glasanje, pojavila se u invalidskim kolicima.
Kabinet Tereze Mej već je pretrpeo dva poraza: poslanici su odobrili amandman kojim se smanjuju ovlašćenja vlade po pitanju povećanja poreza i zabranjuju mere potrošnje kojima bi se neutralisale posledice u slučaju nepostizanja dogovora oko Bregzita bez odobrenja parlamenta.
Drugi poraz jeste to što su poslanici podržali amandman koji se odnosi na vreme kada bi Tereza Mej trebalo da podnese „Plan B“ za Bregzit u slučaju neizglasavanja „Plana A“. Pod normalnim okolnostima, vlada bi imala 21 dan da iznađe alternativu. Tereza Mej međutim, za tako nešto sada ima rok od samo tri dana.
Prema protokolu, predsednik parlamenta Džon Berkov će najpre zatražiti od onih koji su za predlog da se oglase sa "Da!", a oni koji su protiv sa "Ne!".
Ako on ne bude bio u stanju da proceni da li je rezultat jasan, pozvaće na „podelu strana“ i najaviti "raščišćavanje tabora".
Tokom podele, poslanici se dele na tabor "Aye!", dakle na one koji su za izglasavanje plana o Bregzitu i na tabor "No!", onih koji su protiv.
Dok prolaze kroz salu, službenici beleže njihova imena koja zatim sabiraju četvorica drugih službenika parlamenta. Službenici se zatim poređaju ispred govornice predsednika parlamenta, a jedan od njih čita rezultat.
Zapisani rezultat se zatim prosleđuje predsedniku koji ponovo čita brojke i objavljuje konačan rezultat. Čitav tak proces traje oko 15 minuta.
DW navodi da u slučaju da Tereza Mej izgubi na ovom glasanju, zakon predviđa da vlada ima 21 dan da saopšti kako namerava da nastavi proces, a taj period je sada ograničen na tri dana.
Mej je ranije izjavila da će, ako nacrt sporazuma bude odbačen, Velika Britanija 29. marta napustiti Evropsku uniju bez dogovora.
Za nju lično, to bi moglo da znači i kraj mandata na funkciji premijerke.
Imajući u vidu da je tokom glasanja o poverenju u decembru 2018, od 317 poslanika njene Konzervativne stranke, 117 glasalo protiv Tereze Mej, eventualni poraz povećao bi pritisak da ona podnese ostavku.
Što se tiče opozicije, Džeremi Korbin, lider Laburističke (Radničke) partije, najavio je da će njegova stranka glasati protiv sporazuma i založio se za raspisivanje opštih izbora ukoliko se vladin sporazum ne izglasa, a Mejova bude prisiljena da odstupi sa funkcije predsednice britanske vlade.
Ako dođe do raspisivanja opštih izbora i ako laburisti iz svega toga izađu kao pobednici, Korbin je najavio da će sa Evropskom unijom ponovno pregovarati o uslovima Bregzita. On nije odbacio ni mogućnost raspisivanja drugog referenduma, za šta se zalažu mnogi u njegovoj Laburističkoj partiji - ali samo ako ne bi bilo novih izbora.
Neki posmatrači ukazuju da se završni čin drame oko Bregzita nije jaz između Velike Britanije i EU, već ogorčena borba za moć između britanske vlade i parlamenta. To bi moglo da bude uvod u ustavnu krizu, jer niko ne zna kako će se stvari dalje odvijati.
Trenutno ne postoji većina ni za jednu od ponuđenih opcija: ni za dogovor o "tvrdom" Bregzitu (koji bi nametnuo trgovinske barijere, potencijalno doveo do blokade u lukama i do nedostatka robe), ni za "mekani" Bregzita koji bi Veliku Britaniju približio EU, niti za neki eventualno novi, drugi referendum.
Mejova je juče pozvala poslanike da "još jednom prouče" sporazum o Bregzitu i odbila pozive da odloži izlazak Britanije iz EU.
- EU ćemo napustiti 29. marta. Verujem da je zbog naše demokratije važno da sprovedemo rezultate sa referenduma iz 2016. godine - rekla je ona.
Veruje se da Mejova neće uspeti da danas u parlamentu obezbedi podršku za sporazum.
Rusi NA KORAK od izlečenja HIPERTENZIJE: Visok krvni pritisak postaje PROBLEM PROŠLOSTI?
Moguće je više scenarija u tom slučaju - od raspisivanje novih izbora do novog referenduma ili čak izlaska Britanije iz EU bez sporazuma, što bi moglo da dovede do haosa koji bi izazvao brzi prekid odnosa.