Британски парламент ОДБИО премијеркин план о "брегзиту"!
Британски парламент одбио је план о "брегзиту" премијерке Терезе Меј. За је гласало 202, а против 432.
Британски парламент, како се и очекивало, одбио је предлог споразума Терезе Меј о "брегзиту", отворивши тиме пут целом низу могућих сценарија развоја ситуације, укључујући и "оштар" излазак земље из ЕУ и укидање "брегзита" у целини.
За подршку споразума гласала су 202 посланика, док су 432 била против.
Тереза Меј је обећала да ће до понедељка представити план даљих акција о "брегзиту", ако Парламент још увек има поверење у Владу.
Председник Лабуристичке партије Џереми Корбин већ је поднео Парламенту предлог о изгласавању неповерења британској Влади, о чему ће се разговарати сутра.
Британија би требало формално да напусти ЕУ у марту 2019. године.
Дебату о Брегзиту УЖИВО можете пратити овде:
Тулип Сидик у инвалидским колицима
Британска посланица Лабуристичке партије, која је одложила царски рез да би дошла на гласање, појавила се у инвалидским колицима.
Кабинет Терезе Меј већ је претрпео два пораза: посланици су одобрили амандман којим се смањују овлашћења владе по питању повећања пореза и забрањују мере потрошње којима би се неутралисале последице у случају непостизања договора око Брегзита без одобрења парламента.
Други пораз јесте то што су посланици подржали амандман који се односи на време када би Тереза Меј требало да поднесе „План Б“ за Брегзит у случају неизгласавања „Плана А“. Под нормалним околностима, влада би имала 21 дан да изнађе алтернативу. Тереза Меј међутим, за тако нешто сада има рок од само три дана.
Према протоколу, председник парламента Џон Берков ће најпре затражити од оних који су за предлог да се огласе са "Да!", а они који су против са "Не!".
Ако он не буде био у стању да процени да ли је резултат јасан, позваће на „поделу страна“ и најавити "рашчишћавање табора".
Током поделе, посланици се деле на табор "Aye!", dakle на оне који су за изгласавање плана о Брегзиту и на табор "Но!", оних који су против.
Док пролазе кроз салу, службеници бележе њихова имена која затим сабирају четворица других службеника парламента. Службеници се затим поређају испред говорнице председника парламента, а један од њих чита резултат.
Записани резултат се затим прослеђује председнику који поново чита бројке и објављује коначан резултат. Читав так процес траје око 15 минута.
DW наводи да у случају да Тереза Меј изгуби на овом гласању, закон предвиђа да влада има 21 дан да саопшти како намерава да настави процес, а тај период је сада ограничен на три дана.
Меј је раније изјавила да ће, ако нацрт споразума буде одбачен, Велика Британија 29. марта напустити Европску унију без договора.
За њу лично, то би могло да значи и крај мандата на функцији премијерке.
Имајући у виду да је током гласања о поверењу у децембру 2018, од 317 посланика њене Конзервативне странке, 117 гласало против Терезе Меј, евентуални пораз повећао би притисак да она поднесе оставку.
Што се тиче опозиције, Џереми Корбин, лидер Лабуристичке (Радничке) партије, најавио је да ће његова странка гласати против споразума и заложио се за расписивање општих избора уколико се владин споразум не изгласа, а Мејова буде присиљена да одступи са функције председнице британске владе.
Ако дође до расписивања општих избора и ако лабуристи из свега тога изађу као победници, Корбин је најавио да ће са Европском унијом поновно преговарати о условима Брегзита. Он није одбацио ни могућност расписивања другог референдума, за шта се залажу многи у његовој Лабуристичкој партији - али само ако не би било нових избора.
Неки посматрачи указују да се завршни чин драме око Брегзита није јаз између Велике Британије и ЕУ, већ огорчена борба за моћ између британске владе и парламента. То би могло да буде увод у уставну кризу, јер нико не зна како ће се ствари даље одвијати.
Тренутно не постоји већина ни за једну од понуђених опција: ни за договор о "тврдом" Брегзиту (који би наметнуо трговинске баријере, потенцијално довео до блокаде у лукама и до недостатка робе), ни за "мекани" Брегзита који би Велику Британију приближио ЕУ, нити за неки евентуално нови, други референдум.
Мејова је јуче позвала посланике да "још једном проуче" споразум о Брегзиту и одбила позиве да одложи излазак Британије из ЕУ.
- ЕУ ћемо напустити 29. марта. Верујем да је због наше демократије важно да спроведемо резултате са референдума из 2016. године - рекла је она.
Верује се да Мејова неће успети да данас у парламенту обезбеди подршку за споразум.
Руси НА КОРАК од излечења ХИПЕРТЕНЗИЈЕ: Висок крвни притисак постаје ПРОБЛЕМ ПРОШЛОСТИ?
Могуће је више сценарија у том случају - од расписивање нових избора до новог референдума или чак изласка Британије из ЕУ без споразума, што би могло да доведе до хаоса који би изазвао брзи прекид односа.