Vašington UPOZORAVA: U Mjanmaru se odvija etničko čišćenje, nasilje protiv Rohinja muslimana SVE VEĆE
Težak položaj
SAD su saopštile da je nasilje protiv Rohingja muslimana u Mjanmaru etničko čišćenje, zapretivši sankcijama protiv vojnih zvaničnika uključenih u akcije protiv Rohinja, zbog čega se njih 620.000 izbeglica nalazi na granici sa Bangladešom.
Pročitajte i:
- Uskoro dogovor između Mjanmara i Bangladeša: Su Ći se nada usvajanju memoranduma o povratku Rohinja
- Pustili izveštaj uoči dolaska Tilersona: Vojska Mjanmara demantovala KRVAVE ČISTEĆE OPERACIJE
- STRAVIČNE PRIČE o kolektivnim silovanjima: Vojnici Mjanmara se ZVERSKI IŽIVLJAVAJU nad ženama i decom (FOTO)
Državni sekretar SAD Reks Tilerson okrivio je bezbednosne snage i građane koji su zakon uzeli u svoje ruke za, kako kaže, "nepodnošljivu patnju" Rohingja.
- Nakon pažljive i temeljne analize dostupnih činjenica, jasno je da se u saveznoj državi Rakajn odvija etničko čišćenje protiv Rohinja - poručio je Tilerson u saopštenju, prenosi AP.
US declares 'ethnic cleansing' against Rohingya in Myanmar https://t.co/tGWHqzRSqN— Shaheer Khan (@khansh) November 23, 2017
Iako ne postoji pravna obaveza da SAD reaguju, Tilerson je rekao da svi počinioci zločina moraju da odgovaraju, dodajući da SAD žele potpunu istragu i sankcije protiv odgovornih, ne protiv čitave države Mjanmar.
US toughens its stance on #Myanmar over Rohingya crisis, while China proposes partnership https://t.co/9kRc5d4a6g via @theage— Asia-News-De (@base_thai) November 23, 2017
Ko su Rohinja muslimani? Rohinja su indoarijanska grupa ljudi koja nastanjuje oblast Rakhine u Mjanmaru. Prema poslednjim informacijama procenjuje se da ih je bilo oko 1 milion pre 2016./2017. godine.
Zvanična politika današnje Unije Mijanmara priznaje 135 raznih etničkih grupa, ali ne i Rohinje. Štaviše, oni se uopće ne smatraju državljanima Burme. U njihovim izvodima iz matične knjige rođenih ne može stajati mesto rođenja i oni u praksi ne mogu dobiti državljanstvo Mijanmara.
Tako na primer da bi prijavili rođenje ili smrt člana porodice, Rohinje plaćaju posebne takse. Da bi se venčali moraju dobiti dozvolu vlasti. Iznosi tih taksi su toliki da ih teraju u susedni Bangladeš da se tamo venčavaju, ali ni Bangladeš im nije baš obećana zemlja. U Mijanmaru samo Rohinje za svoje posede plaćaju tako visoke poreze pa vrlo brzo postaju bezemljaši.