Вашингтон УПОЗОРАВА: У Мјанмару се одвија етничко чишћење, насиље против Рохиња муслимана СВЕ ВЕЋЕ
Тежак положај
САД су саопштиле да је насиље против Рохингја муслимана у Мјанмару етничко чишћење, запретивши санкцијама против војних званичника укључених у акције против Рохиња, због чега се њих 620.000 избеглица налази на граници са Бангладешом.
Прочитајте и:
Државни секретар САД Рекс Тилерсон окривио је безбедносне снаге и грађане који су закон узели у своје руке за, како каже, "неподношљиву патњу" Рохингја.
- Након пажљиве и темељне анализе доступних чињеница, јасно је да се у савезној држави Ракајн одвија етничко чишћење против Рохиња - поручио је Тилерсон у саопштењу, преноси АП.
УС децларес 'ethnic цлеансинг' агаинст Rohingya ин Myanmar https://t.co/tGWHqzRSqN— Схахеер Кхан (@khansh) Новембер 23, 2017
Иако не постоји правна обавеза да САД реагују, Тилерсон је рекао да сви починиоци злочина морају да одговарају, додајући да САД желе потпуну истрагу и санкције против одговорних, не против читаве државе Мјанмар.
УС toughens итс станце он #Myanmar овер Rohingya црисис, while China пропосес партнерсхип https://t.co/9kRc5d4a6g виа @theage— Asia-News-De (@base_thai) Новембер 23, 2017
Ко су Рохиња муслимани? Рохиња су индоаријанска група људи која настањује област Ракхине у Мјанмару. Према последњим информацијама процењује се да их је било око 1 милион пре 2016./2017. године.
Званична политика данашње Уније Мијанмара признаје 135 разних етничких група, али не и Рохиње. Штавише, они се уопће не сматрају држављанима Бурме. У њиховим изводима из матичне књиге рођених не може стајати место рођења и они у пракси не могу добити држављанство Мијанмара.
Тако на пример да би пријавили рођење или смрт члана породице, Рохиње плаћају посебне таксе. Да би се венчали морају добити дозволу власти. Износи тих такси су толики да их терају у суседни Бангладеш да се тамо венчавају, али ни Бангладеш им није баш обећана земља. У Мијанмару само Рохиње за своје поседе плаћају тако високе порезе па врло брзо постају беземљаши.