VELIKO OTKRIĆE NAUČNIKA: Pronađen život na mestu gde su se najmanje nadali, daleko od sunčeve svetlosti (VIDEO)
Smatra da životinje, koje se verovatno hrane filtriranjem, preživljavaju na hranjivim namirnicama u vodi
Biolozi kažu da slučajno otkriće morskog života na steni ispod antarktičkog leda dovodi u pitanje naše razumevanje kako organizmi mogu da žive u okruženjima daleko od sunčeve svetlosti.
Tim naučnika je probušio 900 metara debelu ledenu ploču Filhner-Ron i spustio kameru u rupu u potrazi za blatom na morskom dnu. Na njihovo iznenađenje, kamera je otkrila stenu koju su okruživale životinje.
POD VELOM MISTERIJE: Nestala na Dan zaljubljenih pre 45 godina, telo nikada nije pronađeno - Deca kobne noći čula viku
SNAŽNA ERUPCIJA VULKANA: Slivaju se potoci lave, užarena masa šiklja na sve strane (FOTO/VIDEO)
TENZIJE U DONBASU: Nova eksplozija, bomba opasno ranila komandanta bataljona - situacija postaje sve napetija
Čini se da video snimci prikazuju 16 sunđera, kao i 22 neidentifikovane životinje među kojima bi mogli biti i beskičmenjaci. To je prvi put da je takav oblik života pronađen ispod antarktičkog ledenog pokrivača.
- Postoje razni razlozi zbog kojih ta stvorenja ne bi trebalo da budu tamo - rekao je Hju Grifits iz "British Antarctic Survey", koji je analizirao snimke.
Smatra da životinje, koje se verovatno hrane filtriranjem, preživljavaju na hranjivim namirnicama u vodi od -2 stepena Celzijusa.
Zagonetka je u tome što su izuzetno daleko od očitih izvora hranjivih sastojaka, s obzirom na to da se gromada nalazi 260 kilometara od otvorene vode na ledenoj ploči, gde fotosintetski organizmi mogu da prežive.
Štaviše, hrana za sunđere verovatno putuje sa još veće udaljenosti, kaže Grifits.
S obzirom na ono što se zna o okeanskim strujama na tom području, čini se da je najbliži izvor sunčeve svetlosti udaljen 600 kilometara.
Još nije jasno jesu li životinje pronađene na steni nove za nauku, koliko su dugovečne - neki antarktički morski puževi stari su više desetina hiljada godina - ili koliko često se hrane: jednom godišnje, jednom tokom decenije ili čak stoleća. Međutim, postoje znakovi da život na ovoj steni nije jednokratan: snimljen je i jedan sunđer na drugoj obližnjoj steni.
"Sve je složenije nego što smo mislili"
Značaj ovog otkrića je u tome što sugeriše da je život u najtežim okruženjima Antarktika prilagodljiviji i bioraznolik nego što se mislilo.
- Otkrili smo da ovo nije neko groblje na kojem se drži tek nekoliko stvari, nego je sve složenije nego što smo mislili - kaže Grifits. Kako se ledeni pokrovi tope u svetu koji se zagrejava, vrste poput onih pronađenih na steni mogle bi se pokazati nesposobnim za prilagođavanje brzim promenama.
Saznati više o tome kako su se organizmi prilagodili svom ledenom domu daleko od hrane, takođe nam može dati odgovore na pitanja o tome kako se život razvijao tokom ledenih doba tokom više stotina miliona godina.
Grifits sada želi da pažljivije prouči ove životinje. Ali neće biti lako na tako udaljenom, surovom mestu: sićušna vozila na daljinsko upravljanje (ROV) spuštena u bušotinu u ledu jedna su od mogućnosti koja može da donese odgovore odgovore.