VIKIPEDIJOM PROTIV KORONE: Nezapamćen skandal u Britaniji, ovakvu bruku nauka nije doživela
Naučna savetodavna grupa za hitne situacije (SAGE) "omašila" prvi talas zaraze za najmanje dva meseca
Pravu pometnja izbila je u Velikoj Britaniji, pošto je u jednom dokumentarcu otkriveno da su bitni zdravstveni savetnici vlade koristili podatke koje su videli na "Vikipediji" kako bi predvideli tok pandemije korona virusa.
Kako navode ostrvski mediji Naučna savetodavna grupa za hitne situacije (SAGE) koristila podatke sa internet enciklopedije i tako "omašila" prvi talas zaraze za najmanje dva meseca, navodi se u dokumentarcu "Lockdown 1.0 - Following the Science?", koji bi trebalo večeras da se emituje na javnom servisu BBC 2.
ŽIV JE HITLER, UMRO NIJE: Skandalozna provokacija Nemaca, ambasador žestoko uvredio Ruse
STRES NIKAKO NIJE DOBAR ZA IMUNITET: Ruski stručnjak ima odličan savet za jačanje organizma u toku pandemije
TENZIJE RASTU! DA LI JE SVET NADOMAK TREĆEG SVETSKOG RATA: Mesta gde globalni konflikt može da počne (VIDEO)
Predstavnici SAGE-a priznali da su koristili "Vikipediju" u pravljenju modela kako će teći epidemija koronavirusa.
Član britanskog parlamenta iz redova Torijevaca, Stiv Bejker, ranije je odbacio predlog premijera Borisa Džonsona da se zemlja zatvori po drugi put, a sada je ponovo "osuo paljbu" po državnim organima.
- Neki od onih koji tvrde da "prate nauku" izgleda da ne znaju ni značenje te reči. SAGE je ustanova koja je stavljena na pijadestal i da ona može da otkrije jednu verziju istine. To nije moguće - kazao je Bejker za "Daily Mail".
Prema poslednjim podacima, u Velikoj Britaniji je više od 1,4 miliona ljudi zaraženo koronavirusom, a preko 53.200 osoba je preminulo
Sa druge strane, jedan renomirani profesor sa Univerziteta Oksford kazao je da je korišćenje "Vikipedije" kako bi se vodila cela zemlja kroz pandemiju koronavirusa "potpuno neprihvatljivo". On je dodao da je ovo "užasan pokazatelj koliko nisu spremni".
Potpuna informatička nepismenost
Međutim, ovo nije jedini ogroman propust britanskih vlasti kada je reč o borbi protiv ove infekcije. Naime, sredinom oktobra proširila se informacija da je tim britanskog Nacionalni zdravstveni servisa za testiranje i praćenje, stvoren u maju kako bi pratio slučajeve kovida-19, napravio zbrku sa brojkama zbog korišćenja programa "Excel".
Tim je koristio stari "Microsoft Excel" format poznat kao XLS kako bi pratio na desetine hiljada slučajeva korona virusa. Taj format, koji je stvoren pre više od 30 godina i zamenjen 2007, može da podrži samo 65.000 redova podataka. Drugi formati mogu to da čine sa preko milion.