ВИКИПЕДИЈОМ ПРОТИВ КОРОНЕ: Незапамћен скандал у Британији, овакву бруку наука није доживела
Научна саветодавна група за хитне ситуације (САГЕ) "омашила" први талас заразе за најмање два месеца
Праву пометња избила је у Великој Британији, пошто је у једном документарцу откривено да су битни здравствени саветници владе користили податке које су видели на "Википедији" како би предвидели ток пандемије корона вируса.
Како наводе острвски медији Научна саветодавна група за хитне ситуације (САГЕ) користила податке са интернет енциклопедије и тако "омашила" први талас заразе за најмање два месеца, наводи се у документарцу "Lockdown 1.0 - Following the Сциенце?", који би требало вечерас да се емитује на јавном сервису BBC 2.
ЖИВ ЈЕ ХИТЛЕР, УМРО НИЈЕ: Скандалозна провокација Немаца, амбасадор жестоко увредио Русе
СТРЕС НИКАКО НИЈЕ ДОБАР ЗА ИМУНИТЕТ: Руски стручњак има одличан савет за јачање организма у току пандемије
ТЕНЗИЈЕ РАСТУ! ДА ЛИ ЈЕ СВЕТ НАДОМАК ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА: Места где глобални конфликт може да почне (ВИДЕО)
Представници САГЕ-а признали да су користили "Википедију" у прављењу модела како ће тећи епидемија коронавируса.
Члан британског парламента из редова Торијеваца, Стив Бејкер, раније је одбацио предлог премијера Бориса Џонсона да се земља затвори по други пут, а сада је поново "осуо паљбу" по државним органима.
- Неки од оних који тврде да "прате науку" изгледа да не знају ни значење те речи. САГЕ је установа која је стављена на пијадестал и да она може да открије једну верзију истине. То није могуће - казао је Бејкер за "Daily Mail".
Према последњим подацима, у Великој Британији је више од 1,4 милиона људи заражено коронавирусом, а преко 53.200 особа је преминуло
Са друге стране, један реномирани професор са Универзитета Оксфорд казао је да је коришћење "Википедије" како би се водила цела земља кроз пандемију коронавируса "потпуно неприхватљиво". Он је додао да је ово "ужасан показатељ колико нису спремни".
Потпуна информатичка неписменост
Међутим, ово није једини огроман пропуст британских власти када је реч о борби против ове инфекције. Наиме, средином октобра проширила се информација да је тим британског Национални здравствени сервиса за тестирање и праћење, створен у мају како би пратио случајеве ковида-19, направио збрку са бројкама због коришћења програма "Excel".
Тим је користио стари "Мицрософт Excel" формат познат као XLS како би пратио на десетине хиљада случајева корона вируса. Тај формат, који је створен пре више од 30 година и замењен 2007, може да подржи само 65.000 редова података. Други формати могу то да чине са преко милион.