PALESTINKE NE ŽELE DA IM MUŽEVI VIŠE NAREĐUJU! Porastao broj brakorazvodnih parnica u Pojasu Gaze na INICIJATIVU ŽENA
U pojasu Gaze je prošle godine registrovano više od 4.300 brakorazvodnih parnica, a većina peticija dolazi od žena. Međutim, lokalni aktivista kaže da su mnogi i dalje u problematičnim odnosima zbog teških ekonomskih uslova i zavisnosti od supružnika.
Nour Al-Salhi, 38-godišnja Palestinka iz Pojasa Gaze, kaže da je prošla kroz iskušenje dok se konačno nije razvela od muža, sa kojim je bila u braku 14 godina. Žena se priseća da je njen muž, kada je tek podnela brakorazvodnu tužbu, činio sve „da joj zagorča život” i da je to često značilo da je Al-Salhi bio sprečen da viđa njeno četvoro dece. Sada, tri godine nakon što je stekla slobodu, 38-godišnjakinja je postala aktivistkinja koja se bori za prava žena.
KRVOPROLIĆE U GAZI: Izraelska vojska izvela artiljerijski napad, najmanje troje Palestinaca povređeno
UBIJEN PALESTINAC U JERUSALIMU: Izbo nožem dvojicu izraelskih policajaca na kapiji Starog grada
UŽAS U IZRAELU: Vojska intervenisala u proteste i povredila desetine Palestinaca - gađali ih suzavcima i GUMENIM mecima
Al-Salhi kaže da savetuje mnoge palestinske žene koje se nose sa problematičnim vezama. Ona takođe tvrdi da njeno društvo ima dug put pre nego što žene dobiju prava.
- Vrlo često naše društvo gleda na žene kao na vlasništvo. Žene su tradicionalno naučene da služe muškarcima i da primaju naređenja. Takođe su obučene da budu strpljive i prihvate svoje muževe čak i ako su nasilni ili agresivni - rekla je aktivistkinja.
- Nažalost, mnoge žene odlučuju da ostanu sa ovim muškarcima - dodala je ona.
Al-Salhi ih ne krivi za njihov izbor. U 2021., stope nezaposlenosti i siromaštva u Pojasu Gaze dostigle su 85, odnosno 59 odsto. Više od 65 odsto nezaposlenih su žene. Obično služe kao domaćice i zavise od svojih supružnika ili imaju male šanse da pronađu alternativni izvor prihoda. Osim toga, ne mogu računati na vladu da im pruži pomoć koja im je potrebna.
Palestinske vlasti pokušavaju da pruže ruku pomoći. Po zakonu, svaka razvedena žena ima pravo na 200 dolara mesečno, ali u društvu u kojem žene često imaju troje ili više dece, ovaj iznos ih jedva održava na površini.
Međutim, nedovoljno sredstava nije jedini razlog zašto žene ostaju vezane za nepoželjne supružnike. Drugi je strah od odbacivanja u društvu koje često ne prihvata razvedene žene i teži da ih izoluje.
- Naše društvo ima stereotipe. Oni na te žene gledaju negativno i to te žene često drži u problematičnim odnosima“, rekla je aktivistkinja. Ali ima i onih koji u sebi pronalaze moć da dobiju svoju slobodu - dodala je ona.
U 2021. godini zabeleženo je više od 4.300 slučajeva razvoda u Gazi; većina njih dolazila je od žena. Stopa razvoda je porasla na 23,6 odsto, u poređenju sa 15,6 odsto 2020. godine. Aktivistkinja kaže da se porast broja pripisuje činjenici da su teški ekonomski uslovi pogoršali tenzije u porodicama i podstakli žene da traže izlaz.
Priznaje da im život daleko od bivših muževa neće biti lak. Al-Salhi kaže da obaveštava one koji dođu da traže njen savet o poteškoćama sa kojima će se susresti nakon sticanja nezavisnosti. Ali sloboda je vredna iskušenja, insistira žena.