ПАЛЕСТИНКЕ НЕ ЖЕЛЕ ДА ИМ МУЖЕВИ ВИШЕ НАРЕЂУЈУ! Порастао број бракоразводних парница у Појасу Газе на ИНИЦИЈАТИВУ ЖЕНА
У појасу Газе је прошле године регистровано више од 4.300 бракоразводних парница, а већина петиција долази од жена. Међутим, локални активиста каже да су многи и даље у проблематичним односима због тешких економских услова и зависности од супружника.
Ноур Ал-Салхи, 38-годишња Палестинка из Појаса Газе, каже да је прошла кроз искушење док се коначно није развела од мужа, са којим је била у браку 14 година. Жена се присећа да је њен муж, када је тек поднела бракоразводну тужбу, чинио све „да јој загорча живот” и да је то често значило да је Ал-Салхи био спречен да виђа њено четворо деце. Сада, три године након што је стекла слободу, 38-годишњакиња је постала активисткиња која се бори за права жена.
КРВОПРОЛИЋЕ У ГАЗИ: Израелска војска извела артиљеријски напад, најмање троје Палестинаца повређено
УБИЈЕН ПАЛЕСТИНАЦ У ЈЕРУСАЛИМУ: Избо ножем двојицу израелских полицајаца на капији Старог града
УЖАС У ИЗРАЕЛУ: Војска интервенисала у протесте и повредила десетине Палестинаца - гађали их сузавцима и ГУМЕНИМ мецима
Ал-Салхи каже да саветује многе палестинске жене које се носе са проблематичним везама. Она такође тврди да њено друштво има дуг пут пре него што жене добију права.
- Врло често наше друштво гледа на жене као на власништво. Жене су традиционално научене да служе мушкарцима и да примају наређења. Такође су обучене да буду стрпљиве и прихвате своје мужеве чак и ако су насилни или агресивни - рекла је активисткиња.
- Нажалост, многе жене одлучују да остану са овим мушкарцима - додала је она.
Ал-Салхи их не криви за њихов избор. У 2021., стопе незапослености и сиромаштва у Појасу Газе достигле су 85, односно 59 одсто. Више од 65 одсто незапослених су жене. Обично служе као домаћице и зависе од својих супружника или имају мале шансе да пронађу алтернативни извор прихода. Осим тога, не могу рачунати на владу да им пружи помоћ која им је потребна.
Палестинске власти покушавају да пруже руку помоћи. По закону, свака разведена жена има право на 200 долара месечно, али у друштву у којем жене често имају троје или више деце, овај износ их једва одржава на површини.
Међутим, недовољно средстава није једини разлог зашто жене остају везане за непожељне супружнике. Други је страх од одбацивања у друштву које често не прихвата разведене жене и тежи да их изолује.
- Наше друштво има стереотипе. Они на те жене гледају негативно и то те жене често држи у проблематичним односима“, рекла је активисткиња. Али има и оних који у себи проналазе моћ да добију своју слободу - додала је она.
У 2021. години забележено је више од 4.300 случајева развода у Гази; већина њих долазила је од жена. Стопа развода је порасла на 23,6 одсто, у поређењу са 15,6 одсто 2020. године. Активисткиња каже да се пораст броја приписује чињеници да су тешки економски услови погоршали тензије у породицама и подстакли жене да траже излаз.
Признаје да им живот далеко од бивших мужева неће бити лак. Ал-Салхи каже да обавештава оне који дођу да траже њен савет о потешкоћама са којима ће се сусрести након стицања независности. Али слобода је вредна искушења, инсистира жена.