"VOLELA SAM I OSETILA LJUBAV, SAD ĆU OTIĆI U MIRU" Devojka (23) preživela teroristički napad ISIS-a, a onda joj se život pretvorio u pakao
Tužna priča
Devojka (23), koja je preživela teroristički napad ISIS-a na aerodromu u Briselu 2016. godine, koja nije mogla da živi sa tom traumom, "eutanazirana" je u Belgiji. Ona je odlučila da bude eutanazirana zbog teške depresije i PTSP-a koje je pretrpela posle napada.
BELORUSIJA SPREMNA DA SE ODUPRE: "Ako zatreba, možemo da angažujemo 500.000 vojnika"
ODLUKA JE DONETA: Putin ide na G20 u Indoneziju, iz kabineta Zelenskog javili da li će ići ili ne
DA LI SMO NA KORAK DO "NUKLEARNOG ARMAGEDONA?" Bojeve glave velikih sila mogu svet da unište u nekoliko sati
Šanti de Korte (23) šetala je salom za polaske na belgijskom aerodromu u Zaventemu 22. marta 2016. sa školskim drugovima iz razreda uoči puta za Italiju kada su teroristi Islamske države detonirali bombu.
Tada je kao 17-godišnjakinja izbegla eksploziju, koja je zajedno sa još dve detonacije odnela 32 života i povredila više od 300 ljudi, a da Šanti nije zadobila fizičke povrede. Međutim, psihološki efekti iskušenja ostavili su je razbijenu stalnim napadima panike i napadima mračne depresije iz koje nikada nije uspela da izađe.
Uprkos tome što je bila na psihijatrijskom lečenju u svom rodnom gradu Antverpenu radi rehabilitacije i uzimala niz antidepresivnih lekova, Šanti nije uspela da se otrese duha depresije i pokušala je samoubistvo u dva navrata 2018. i 2020. godine. Ranije ove godine, devojka je odlučila da bude eutanazirana - procedura koja je legalna u Belgiji, i umrla je 7. maja 2022. nakon što su dva psihijatra odobrila njen zahtev. Šantina tragična priča izneta je na videlo ranije ove nedelje kada je njena majka Marijel rekla belgijskom izdanju VRT o boli svoje ćerke.
- Taj dan ju je stvarno slomio, nikada se posle toga nije osećala sigurno - rekla je Marijel.
- Nije htela da ide nigde gde su bili drugi ljudi, iz straha. Takođe je imala česte napade panike i nikada ih se nije otarasila.
Šanti se često prisećala svojih iskustava posle bombaškog napada na društvenim mrežama i govorila o svojim borbama u vezi sa opadanjem mentalnog zdravlja.
- Dobijam nekoliko lekova za doručak. I do 11 antidepresiva dnevno. Ne bih mogla da živim bez toga. Uz sve lekove koje uzimam, osećam se kao duh koji više ništa ne oseća. Možda je bilo drugih rešenja osim lekova - napisala je u jednom postu.
Ova 23-godišnjakinja je patila od teške depresije pre nego što je odlučila da okonča svoj život, kaže njen školski psiholog.
- Postoje neki studenti koji reaguju gore od drugih na traumatske događaje. I pošto sam je dva puta intervjuisao, mogu vam reći da je Šanti de Korte bila jedna od tih krhkih učenika - rekao je psiholog za RTBF.
Psiholog je Šanti uputio u psihijatrijsku bolnicu u Antverpenu, koju je mlada devojka redovno posećivala. Ali 2018. godine pokušala je da izvrši samoubistvo nakon naglog pada njenog mentalnog stanja posle svađe sa drugim pacijentom koji ju je seksualno napao.
Godine 2020. imala je još jedan neuspešan pokušaj samoubistva, posle čega se obratila organizaciji koja brani pravo na "dostojanstvenu smrt". Prema RTBF-u, tražila je od njih da izvrše eutanaziju zbog "nepodnošljive psihičke patnje".
Eutanazija, definisana kao praksa namernog okončanja života osobe radi ublažavanja bola i patnje, legalna je u Belgiji za pojedinca koji je u "medicinski uzaludnom stanju stalne i nepodnošljive fizičke ili mentalne patnje koja se ne može ublažiti, kao rezultat ozbiljnog i neizlečivog poremećaja uzrokovanog bolešću ili nesrećom".
Šantin zvanični zahtev za eutanaziju su ranije ove godine odobrila dva psihijatra, navodi RTBF.
- Žena je eutanazirana 7. maja 2022. godine, okružena porodicom - navodi se u izveštaju, piše Daily Mail.
U jednoj poslednjoj dirljivoj objavi na društvenim mrežama na dan kada je eutanazirana, Šanti je napisala: "Smejala sam se i plakala. Do poslednjeg dana. Volela sam i bilo mi je dozvoljeno da osetim šta je prava ljubav."
- Sada ću otići u miru. Znaj da mi već nedostaješ.
Međutim, slučaj možda još nije zatvoren, pošto su tužioci u Antverpenu započeli istragu nakon što su primili pritužbe od neurologa iz akademske kliničke bolnice UZC Brugman u Briselu koji je rekao da je odluka o eutanaziji Šanti "preuranjena".
Savezna komisija za kontrolu i procenu eutanazije u Belgiji nije bila zabrinuta u vezi sa ovim slučajem, ali neurolog Pol Deltenre je tvrdio da još uvek postoje različiti modaliteti nege i lečenja koji su bili dostupni Šanti, a koji nisu isprobani, navodi RTBF.