"ВОЛЕЛА САМ И ОСЕТИЛА ЉУБАВ, САД ЋУ ОТИЋИ У МИРУ" Девојка (23) преживела терористички напад ИСИС-а, а онда јој се живот претворио у пакао
Тужна прича
Девојка (23), која је преживела терористички напад ИСИС-а на аеродрому у Бриселу 2016. године, која није могла да живи са том траумом, "еутаназирана" је у Белгији. Она је одлучила да буде еутаназирана због тешке депресије и ПТСП-а које је претрпела после напада.
БЕЛОРУСИЈА СПРЕМНА ДА СЕ ОДУПРЕ: "Ако затреба, можемо да ангажујемо 500.000 војника"
ОДЛУКА ЈЕ ДОНЕТА: Путин иде на Г20 у Индонезију, из кабинета Зеленског јавили да ли ће ићи или не
ДА ЛИ СМО НА КОРАК ДО "НУКЛЕАРНОГ АРМАГЕДОНА?" Бојеве главе великих сила могу свет да униште у неколико сати
Шанти де Корте (23) шетала је салом за поласке на белгијском аеродрому у Завентему 22. марта 2016. са школским друговима из разреда уочи пута за Италију када су терористи Исламске државе детонирали бомбу.
Тада је као 17-годишњакиња избегла експлозију, која је заједно са још две детонације однела 32 живота и повредила више од 300 људи, а да Шанти није задобила физичке повреде. Међутим, психолошки ефекти искушења оставили су је разбијену сталним нападима панике и нападима мрачне депресије из које никада није успела да изађе.
Упркос томе што је била на психијатријском лечењу у свом родном граду Антверпену ради рехабилитације и узимала низ антидепресивних лекова, Шанти није успела да се отресе духа депресије и покушала је самоубиство у два наврата 2018. и 2020. године. Раније ове године, девојка је одлучила да буде еутаназирана - процедура која је легална у Белгији, и умрла је 7. маја 2022. након што су два психијатра одобрила њен захтев. Шантина трагична прича изнета је на видело раније ове недеље када је њена мајка Маријел рекла белгијском издању ВРТ о боли своје ћерке.
- Тај дан ју је стварно сломио, никада се после тога није осећала сигурно - рекла је Маријел.
- Није хтела да иде нигде где су били други људи, из страха. Такође је имала честе нападе панике и никада их се није отарасила.
Шанти се често присећала својих искустава после бомбашког напада на друштвеним мрежама и говорила о својим борбама у вези са опадањем менталног здравља.
- Добијам неколико лекова за доручак. И до 11 антидепресива дневно. Не бих могла да живим без тога. Уз све лекове које узимам, осећам се као дух који више ништа не осећа. Можда је било других решења осим лекова - написала је у једном посту.
Ова 23-годишњакиња је патила од тешке депресије пре него што је одлучила да оконча свој живот, каже њен школски психолог.
- Постоје неки студенти који реагују горе од других на трауматске догађаје. И пошто сам је два пута интервјуисао, могу вам рећи да је Шанти де Корте била једна од тих крхких ученика - рекао је психолог за РТБФ.
Психолог је Шанти упутио у психијатријску болницу у Антверпену, коју је млада девојка редовно посећивала. Али 2018. године покушала је да изврши самоубиство након наглог пада њеног менталног стања после свађе са другим пацијентом који ју је сексуално напао.
Године 2020. имала је још један неуспешан покушај самоубиства, после чега се обратила организацији која брани право на "достојанствену смрт". Према РТБФ-у, тражила је од њих да изврше еутаназију због "неподношљиве психичке патње".
Еутаназија, дефинисана као пракса намерног окончања живота особе ради ублажавања бола и патње, легална је у Белгији за појединца који је у "медицински узалудном стању сталне и неподношљиве физичке или менталне патње која се не може ублажити, као резултат озбиљног и неизлечивог поремећаја узрокованог болешћу или несрећом".
Шантин званични захтев за еутаназију су раније ове године одобрила два психијатра, наводи РТБФ.
- Жена је еутаназирана 7. маја 2022. године, окружена породицом - наводи се у извештају, пише Daily Mail.
У једној последњој дирљивој објави на друштвеним мрежама на дан када је еутаназирана, Шанти је написала: "Смејала сам се и плакала. До последњег дана. Волела сам и било ми је дозвољено да осетим шта је права љубав."
- Сада ћу отићи у миру. Знај да ми већ недостајеш.
Међутим, случај можда још није затворен, пошто су тужиоци у Антверпену започели истрагу након што су примили притужбе од неуролога из академске клиничке болнице УЗЦ Бругман у Бриселу који је рекао да је одлука о еутаназији Шанти "преурањена".
Савезна комисија за контролу и процену еутаназије у Белгији није била забринута у вези са овим случајем, али неуролог Пол Делтенре је тврдио да још увек постоје различити модалитети неге и лечења који су били доступни Шанти, а који нису испробани, наводи РТБФ.