Vraća se zakon iz MUSOLINIJEVOG doba: Zbog porasta napada na nastavnike učenici će biti kažnjavani prema ponašanju!
"Ocene za ponašanje", slično zakonu koji je uveo Musolini još 1924. godine, ima cilj da suzbije sve veću agresiju prema nastavnicima u školama.
Italija je ponovo uvela ocenu za ponašanje učenika zbog sve veće zabrinutosti povodom agresivnog ponašanja učenici prema nastavnicima.
Ta mera, koja podseća na zakon uveden tokom fašističke vladavine Benita Musolinija 1924. godine, omogućava školama da ocenjuju učenike isključivo na osnovu njihovog ponašanja.
Učenici osnovnih i srednjih škola koji dobiju peticu ili nižu moraće da ponove godinu, čak i ako su im ostale ocene zadovoljavajuće. Oni koji dobiju šesticu moraće da polažu ispit iz građanskog vaspitanja, a na maturu će uticati i ocene vladanja.
Ministar obrazovanja Đuzepe Valditara rekao je da ova reforma vraća poštovanje i autoritet nastavnicima i stavlja odgovornost na učenike. Uvedene su i kazne od 500 do 10.000 evra za nasilje ili agresiju prema školskom osoblju.
Premijerka Italije Đorđa Meloni je ranije rekka da će promena "vratiti poštovanje" u školama.
Studenti su se pobunili
Zakon dolazi u vreme kada je zabeležen porast agresivnih incidenata u školama za 110 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a nastavnici se često suočavaju sa nasiljem, ponekad od strane roditelja učenika.
S druge strane, učenici su se pobunili protiv ove mere, tvrdeći da ona jača autoritarnu i kaznenu kulturu u školama. Smatraju da se procena upravljanja može koristiti kao represivno sredstvo.
Iako je ova mera u prošlosti bila na snazi do sredine 1970-ih, ukinuta je nakon studentskih protesta. Ovaj novi zakon, koji je već odobren u Senatu, izglasan je u Donjem domu italijanskog parlamenta. Međutim, neki političari, poput Ane Askani iz Demokratske stranke, smatraju da ovaj zakon predstavlja povratak u doba koje je zaboravljeno.
Izvor: Srbija Danas/EUpravo Zato