Враћа се закон из МУСОЛИНИЈЕВОГ доба: Због пораста напада на наставнике ученици ће бити кажњавани према понашању!
"Оцене за понашање", слично закону који је увео Мусолини још 1924. године, има циљ да сузбије све већу агресију према наставницима у школама.
Италија је поново увела оцену за понашање ученика због све веће забринутости поводом агресивног понашања ученици према наставницима.
Та мера, која подсећа на закон уведен током фашистичке владавине Бенита Мусолинија 1924. године, омогућава школама да оцењују ученике искључиво на основу њиховог понашања.
Ученици основних и средњих школа који добију петицу или нижу мораће да понове годину, чак и ако су им остале оцене задовољавајуће. Они који добију шестицу мораће да полажу испит из грађанског васпитања, а на матуру ће утицати и оцене владања.
Министар образовања Ђузепе Валдитара рекао је да ова реформа враћа поштовање и ауторитет наставницима и ставља одговорност на ученике. Уведене су и казне од 500 до 10.000 евра за насиље или агресију према школском особљу.
Премијерка Италије Ђорђа Мелони је раније rekka да ће промена "вратити поштовање" у школама.
Студенти су се побунили
Закон долази у време када је забележен пораст агресивних инцидената у школама за 110 одсто у односу на претходну годину, а наставници се често суочавају са насиљем, понекад од стране родитеља ученика.
С друге стране, ученици су се побунили против ове мере, тврдећи да она јача ауторитарну и казнену културу у школама. Сматрају да се процена управљања може користити као репресивно средство.
Иако је ова мера у прошлости била на снази до средине 1970-их, укинута је након студентских протеста. Овај нови закон, који је већ одобрен у Сенату, изгласан је у Доњем дому италијанског парламента. Међутим, неки политичари, попут Ане Аскани из Демократске странке, сматрају да овај закон представља повратак у доба које је заборављено.
Извор: Србија Данас/ЕУправо Зато