Zaharova RASKRINKALA podmukle britanske likvidacije: Oni stoje iza ubistava Ivana Groznog, Raspućina...
Portparolka Ministarstva inostranih poslova Rusije dodala je da je moguće da Velika Britanija nasilno drži daleko od javnosti Sergeja i Juliju Skripalj
Moskva smatra mogućim da Velika Britanija nasilno drži daleko od javnosti u Solzberiju otrovane Sergeja Skripalja i njegovu kćerku Juliju - izjavila je Marija Zaharova.
Pročitajte i:
Portparolka Ministarstva inostranih poslova RF dodatno je naglasila:
- Rusiji britanske vlasti već dva meseca ne dozvoljavaju kontakt sa dvoje njenih građana. To je činjenica. Moguće je da se Sergej i Julija, koji su građani Rusije, silom drže na nepoznatom mesti i u nepoznatom stanju. To je takođe činjenica.
Ne vidimo nikakav razlog, precizirala je Zaharova, da London pod određenim uslovima ne dozvoli predstavnicima Rusije pristup njenim građanima.
Britanski špijun Sergej Skripalj, koji je nekada bio saradnik ruske vojne obaveštajne službe, u minuli petak je pušten iz bolnice u Solzberiju u kojoj se navodno našao posle trovanja nervnim paralizujućim otrovom 4. marta.
Vlada Tereze Mej je za taj "pokušaj političkog ubistva" bez ikakvih dokaza optužila Rusiju. Međutim, britanske tajne službe iza sebe imaju dugački spisak "političkih ubistava".
Zaharova je navela da su Britanci bili najdirektnije umešani u ubistva ruskog imperatora Pavla Prvog i Raspućina.
Osim ovoga, u posmrtnim ostacima Ivana Groznog nađena je velika koncentracija mišomora, a pored njega je bio Englez lekar. Britanci, delom i Amerikanci, stoje i iza ubistva Patrisa Lumumbe, prvog premijera Konga.
Britanci su bili u glavnoj ulozi mada je njegova likvidacija prvobitno pripisivana Belgiji, a Dvajt Ajzenhauer lično odobrio CIA uklanjanje Lumumbe.
Enigma je razrešena 2010. kada se razotkrilo da je u tom zločinu ključnu ulogu odigrala Dafna Park, baronica britanske špijunaže, koja je lično rukovodila operacijom - od kidnapovanja Lumumbe pa nadalje. A da je CIA obezbedila samo "tehničku podršku" dok su u Lumumbu pucali pripadnici plemena Jeko i Teteko...
MI6 je 1976. U Nigeriji ubila njenog vođu generala Murtala Mohameda. Godinu dana kasnije je u Ugandi ubila arhiepiskopa Džananija Luvuma koji se suprotstavljao Idi Aminu i britanskom ambasadoru.
Posebna je priča Jemen kojem su Britanci 1977. ubili predsednika pukovnika Ibrahima Muhameda al-Hamdija. On je bio na čelu Severnog Jemena, a 1978.su agenti Londona uklonili i šefa Južnog Jemena Salema Rubaja Alija.
A ovo je tek mali deo spiska britanskih zločinačkih "podviga". Bitanski pisci povezani sa nacionalnom špijunažom.
Samo u 20. veku su sa britanskom špijunažom bili povezani pisci Somerset Mom, Grejam Grin, Entoni Berdžes, Jan Fleming, Džon Le Karre, Frederik Forsajt i Artur Kestler.
A pre njih su i u špijunskim vodama bili - Kristofer Marlou, Džonatan Svift i Danijel Defo.