SNAŽNA PORUKA VAŠINGTONU – EVROPA SE BUDI?! Zahtev stigao u Brisel: O Gazi će se raspravljati na višem nivou (FOTO)
U pismu četiri premijera poslatom Mišelu, koji predsedava samitima EU, ukazuje se na ozbiljnost rata između Izraela i palestinske militantne grupe Hamas u Pojasu Gaze i mogućnosti da dođe do eskalacije konflikta.
Zahtev četiri članice da se održi samit Evropske unije o prekidu vatre u Pojasu Gaze poruka je Amerikancima da se EU konačno probudila i da više nema interesa da sledi politiku SAD prema izraelsko-palestinskom sukobu, smatra diplomata Zoran Milivojević.
"BILA JE TO JEDNA OD NAJSTRAŠNIJIH NOĆI" Izraelski TENKOVI nadiru, probili se do srca Kan Junisa, ali i do strateškog puta
HEZBOLAH IZVEO SNAŽAN NAPAD NA IZRAEL: Ima ranjenih, izraelske snage dignute na noge, padaju bombe na sve strane (FOTO/VIDEO)
RADOST MEĐU IZRAELSKIM TRUPAMA: Ubijena krupna zverka Hamasa!
Španija, Irska, Belgija i Malta traže da se održi samit Evropske unije o prekidu vatre u Pojasu Gaze. Lideri ovih zemalja žele da se sledeće nedelje razgovara o situaciji u Gazi i da zajedno pozovu na održivo humanitarno primirje koje bi trajalo do kraja konflikta, navedeno je u njihovom pismu predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu.
Španija, Irska, Belgija i Malta traže samit EU o prekidu vatre u Pojasu Gaze
U pismu četiri premijera poslatom Mišelu, koji predsedava samitima EU, ukazuje se na ozbiljnost rata između Izraela i palestinske militantne grupe Hamas u Pojasu Gaze i mogućnosti da dođe do eskalacije konflikta.
U pismu, u koje je Rojters imao uvid, navodi se da bi lideri EU trebalo da dođu do zajedničke pozicije kako bi „hitno pozvali sve strane da proglase dugotrajno humanitarno primirje koje može da dovede do kraja neprijateljstava“ i da zatraže mere kojima će biti zaštićeni civili u Gazi.
Četiri zemlje, koje su kritikovale Izrael zbog načina na koji postupa u konfliktu, apelovale su da se međunarodna mirovna konferencija o Gazi održi „što pre“, kako bi se razgovaralo o uspostavljanju palestinske države uz izraelsku.
Poruka Amerikancima – Evropa se budi
Inicijativa četvorice premijera pokazuje da u Evropskoj uniji ipak imaju nešto drugačiji stav u odnosu na Ameriku, što znači da postoji nesaglasnost na kolektivnom Zapadu vezano za situaciju u Gazi, kaže za Sputnjik diplomata Zoran Milivojević.
Milivojević smatra da je inicijativa Španije, Irske, Belgije i Malte direktna reakcija na glasanje u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, kad su SAD uz Veliku Britaniju ostale usamljene prilikom glasanja o rezoluciji kojom se poziva na prekid vatre u Gazi.
- Druga stvar je prepoznavanje značaja problema Gaze i Bliskog istoka u političkom i bezbednosnom smislu za EU i da se Evropljani polako bude na jedan direktan način sa ovom inicijativom. To je dosta indikativno i otprilike je poruka, pre svega, Amerikancima. Mislim da će inicijativa proći. Bitno je da sa inicijativom ide Španija koja je predsedavajuća EU i to pokazuje da ipak postoji neka vrsta konsenzusa u EU da bi se prema Gazi i Bliskom istoku trebalo ponašati na jedan odgovoran način, pre svega kad su Evropljani u pitanju“.
Krajnje vreme je da Evropljani dignu glas i da se oglase oko događaja u Gazi a to bi mogao biti signal da bi se nešto slično moglo desiti kad je u pitanju i sukob u Ukrajini i stanje u EU u odnosu na ponašanje Amerikanaca, dodaje Milivojević.
Jedinstveni stav EU?
Kad je reč o sukobu u Gazi, Milivojević ne veruje da bi moglo doći nekog značajnijeg otpora unutar EU inicijativi četiri članice.
Međutim, trebalo videti kako će se Nemci ponašati jer je nemačka politika dosta zavisna od Vašingtona, a u poslednje vreme se pokazuje da je ta zavisnost visoko prisutna jer su Nemci aktivniji u podršci Izraelu nego ostatak EU.
- Ipak, ne verujem da bi se ove države oglasile a da nema nekog šireg zajedničkog raspoloženja kad je reč o sukobu u Gazi. Mislim da mediteranske, ali i centralnoevropske države ni na koji način ne bi mogle da budu protiv, ako imate u vidu šta kaže Višegradska četvorka, koja se za istu stvar zalaže na ovaj ili onaj način, kao i Grčka, Kipar i Portugalija koje su direktno suočene sa problemom Bliskog istoka. Ne vidim tu neki veći otpor jer su Španija i Belgija, veoma važne države EU a tu je i Malta koja preuzima predsedavanje OEBS-om. Malta nema veliki uticaj, ali imajući u vidu ovu činjenicu, to bi moglo biti veoma interesantno - zaključio je Milivojević.
Lideri 27 zemalja EU sastaće se 14. i 15. decembra u Briselu gde će razgovarati o pomoći Ukrajini kako bi se „odbranila od napada Rusije“, ali i o reviziji dugoročnog budžeta EU. Situacija na Bliskom istoku takođe će biti na dnevnom redu.