"Žele da ELIMINIŠU lidere" Ubistvo Hanijea izazvalo SVEOPŠTI HAOS: Jedan korak deli region od kolektivnog rata
Ismail Hanije, 62-godišnji lider Hamasa, ubijen je u Teheranu. Takođe, militantna organizacija ostala je i bez Mohameda Deifa, za kog se veruje da je bio jedan od glavnih planera napada Hamasa na jug Izraela.
Hamas tvrdi da je Hanije ubijen u izraelskom “udaru” na njegov stan, dok iz Izraela još nije bilo direktne reakcije iz zemlje vezano za njegovu smrt.
Ranije je Izrael rekao da želi da eliminiše lidere Hamasa, nakon napada te grupe na jug zemlje 7. oktobra.
Hanije je bio deo Hamasa decenijama, a poslednjih godina vodio je političke operacije militantne grupe iz egzila, na relaciji Turska-Katar, pojavljujući se kao jedan od najvidljivijih lidera grupe tokom rata sa Izraelom u Gazi. Njegova smrt je značajan udarac za Hamas u vreme kad tenzije skaču širom Bliskog istoka oko razornog rata u Gazi, te otvara ozbiljno pitanje o budućnosti pregovora između Izraela i Hamasa.
Dodatnu težinu celokupnoj situaciji na Bliskom istoku daju i navodi Izraela da su ubili glavnog vojnog komandanta Hezbolaha, grupe smeštene u Libanu koju podržava Iran, pored Hamasa. Hezbolah još uvek nije potvrdio smrt Fuada Šukra u napadu u Bejrutu.
U međuvremenu, potvrđeno je da je lider militantnog krila Hamasa i jedan od organizatora napada na jug Izraela 7. oktobra prošle godine, Muhamed Deif, ubijen u izraelskom vazdušnom napadu na Pojas Gaze 13. jula. Deif se nalazio u vrhu liste najtraženijih militanata u Izraelu u proteklih nekoliko decenija i smatra se da je odgovoran za smrt više desetina Izraelaca.
Hanije bio ključna figura u pregovorima
Dok se detalji napada u Teheranu polako pojavljuju, u fokus ulaze i moguće političke posledice. Kako iz Jerusalima piše dopisnik BBC-a Pol Adams, najočiglednija posledica je verovatno šteta krhkim naporima pregovora o prekidu vatre u Gazi.
Hanije je, naime, igrao ključnu ulogu u pregovorima o prekidu vatre i oslobađanju izraelskih talaca u Gazi, kojima su posredovali Katar, SAD i Egipat. Američki zvaničnici su nedavno sugerisali da bi pregovori o prekidu vatre mogli uskoro da uspeju, iako sastanak u Rimu prošlog vikenda nije doveo do pomaka.
Ali, veoma je teško videti kako bi moglo doći do ikakvog napretka neposredno nakon ubistva Hanijea, ukazuje Adams, dodajući da sve to dovodi do jednog pitanja: “ako je ovo, kako svi pretpostavljaju, bila izraelska operacija, zašto je ona izvedena?”
- Sem želje da se osvete bilo kome povezanim sa Hamasom, šta se Izrael nadao da će postići? - pita Adams, dodajući da je tursko Ministarstvo spoljnih poslova već sumiralo reakciju koju će verovatno izneti mnogi u regionu – optužujući izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da “nema nameru da postigne mir”.
"Seizmično ubistvo"
Rafi Berg, onlajn urednik BBC-a za Bliski istok, piše da je Hanije bio "na nišanu Mosada" i da je ubistvo lidera Hamasa “seizmično” u smislu i mete i mesta na kojem se dogodilo.
Nedeljama nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, Netanjahu je javno rekao da je naložio obaveštajnoj agenciji Mosad “da deluje protiv lidera Hamasa gde god da se nalaze”.
Hanije je bio u Teheranu, gde je i ubijen, navodno u vazdušnom napadu. Činjenica da se to nije dogodilo u Kataru, gde je Hanije živeo okružen obezbeđenjem, već unutar Irana – najvažnije pristalice Hamasa – šalje signal da to nigde nije zabranjeno, ako se zaista potvrdi da je Izrael izveo napad i da je sposoban i voljan da deluje pravo ispred nosa svog najsmrtonosnijeg neprijatelja, navodi Berg.
Međunarodni urednik BBC-a Džeremi Bauen zapitao je - pod pretpostavkom da je iza svega Tel Aviv -zašto bi Izrael sada ubio Hanijea, kad su sigurno imali nekih prilika u prošlosti.
- Nije bilo politički moguće da ga ubiju u Kataru. Međutim, njegovo ubistvo u Iranu šalje poruku o domašaju Izraela, poruku da niko nije bezbedan - navodi Bauen, dodajući da ovo neće olakšati pregovore o primirju.
Katar je u međuvremenu osudio ubistvo Hanijea kao “gnusni zločin, opasnu eskalaciju i flagrantno kršenje međunarodnih i humanitarnih zakona”. Upozorili su da će “ovo ubistvo i nepromišljeno izraelsko stalno targetiranje civila dovesti do toga da region sklizne u haos, te potkopati šanse za mir”.
Šta ovo znači za Hamas?
Dopisnik BBC-a iz Gaze Rušdi Abulof navodi da su Hamasovi zvaničnici u sredu ujutro bili “u stanju šoka”, s obzirom na različite prikaze onog što se tačno dogodilo.
Abulof je naveo da su mnogi smatrali Hanijea “pragmatičnijim liderom” Hamasa. Dodao je da je Hanije posetio Teheran 10-15 puta otkako je postao generalni vođa grupe pre oko šest godina i da on “mora da se osećao bezbedno kad je otišao tamo”.
- Moraćemo sačekati da vidimo reakciju Hamasa. Videćemo ko će pobediti – pragmatičniji lider ili ekstremniji lider u Gazi - piše Abulof.
Uprkos oštroj retorici, analitičari su generalno smatrali Hanijea umerenim i pragmatičnim, u poređenju sa tvrdim liderima iz Gaze Mohamedom Deifom i Jahjom Sinvarom, za koje se veruje da su rukovodili šokantnim napadom na jug Izraela 7. oktobra.
- Hamas je ideja, Hamas je ideologija. Ubistvo lidera neće promeniti Hamas niti će ga naterati da se preda ili učini više ustupaka – rekao je Abulofu jedan visoki zvaničnik Hamasa.
Kakve će posledice imati ubistvo Hanijea za region?
Za sada je nejasno kakav će efekat imati ubistvo Hanijea na tok rata u Gazi.
Ubistvo Hanijea u Teheranu još je jedan značajan – i opasan – razvoj dešavanja koji će obnoviti strahove od eskalacije nasilja širom Bliskog istoka, navodi dopisnik BBC-a iz Bejruta Hjugo Bačega. Podsećajući da je Hanije ubijen svega nekoliko sati nakon napada u Bejrutu u kojem je ubijen Šukr, Bačega navodi da nije poznato kako će reagovati Hezbolah, koji ima procenjenih 150.000 projektila i raketa. To što se figura visokog profila našla na meti u njihovom uporištu može se videti kao provokacija a reakcija je skoro neizbežna, navodi on.
Bivši britanski bezbednosni savetnik Piter Rikets rekao je da je ubistvo Hanijea “veoma moćna demonstracija izraelske sposobnosti da pruži ruku preko čitavog regiona”.
Riket kaže da napad daje Izraelu “politički prostor da sada počne da obustavlja operaciju u Gazi jer sada može da kaže da je zaista zadao veliki udarac Hanijeovom rukovodstvu”. Ali, dodao je da “veoma opasno vreme na Bliskom istoku ostaje”, jer je malo verovatno da Hamas sada želi da rešava pregovore o prekidu vatre.
Ubistvo Hanijea približilo je region sveopštem ratu više nego ikad pre, rekao je BBC-u Nader Hašemi, profesor bliskoistočnih studija Univerziteta Džordžtaun, ukazujući da je “nekoliko sati ranije Izrael pokušao da ubije višeg lidera Hezbolaha u Bejrutu a pretpostavka je da bila da Iran i Hezbolah nisu zainteresovani za eskalaciju”.
- Sada Iran ima svaki podsticaj da pokuša da eskalira ovaj sukob – rekao je on.
Izvor: Srbija Danas/Blic/Autor: Milijana Milikšić