"Желе да ЕЛИМИНИШУ лидере" Убиство Ханијеа изазвало СВЕОПШТИ ХАОС: Један корак дели регион од колективног рата
Исмаил Ханије, 62-годишњи лидер Хамаса, убијен је у Техерану. Такође, милитантна организација остала је и без Мохамеда Деифа, за ког се верује да је био један од главних планера напада Хамаса на југ Израела.
Хамас тврди да је Ханије убијен у израелском “удару” на његов стан, док из Израела још није било директне реакције из земље везано за његову смрт.
Раније је Израел рекао да жели да елиминише лидере Хамаса, након напада те групе на југ земље 7. октобра.
Ханије је био део Хамаса деценијама, а последњих година водио је политичке операције милитантне групе из егзила, на релацији Турска-Катар, појављујући се као један од највидљивијих лидера групе током рата са Израелом у Гази. Његова смрт је значајан ударац за Хамас у време кад тензије скачу широм Блиског истока око разорног рата у Гази, те отвара озбиљно питање о будућности преговора између Израела и Хамаса.
Додатну тежину целокупној ситуацији на Блиском истоку дају и наводи Израела да су убили главног војног команданта Хезболаха, групе смештене у Либану коју подржава Иран, поред Хамаса. Хезболах још увек није потврдио смрт Фуада Шукра у нападу у Бејруту.
У међувремену, потврђено је да је лидер милитантног крила Хамаса и један од организатора напада на југ Израела 7. октобра прошле године, Мухамед Деиф, убијен у израелском ваздушном нападу на Појас Газе 13. јула. Деиф се налазио у врху листе најтраженијих милитаната у Израелу у протеклих неколико деценија и сматра се да је одговоран за смрт више десетина Израелаца.
Ханије био кључна фигура у преговорима
Док се детаљи напада у Техерану полако појављују, у фокус улазе и могуће политичке последице. Како из Јерусалима пише дописник BBC-a Пол Адамс, најочигледнија последица је вероватно штета крхким напорима преговора о прекиду ватре у Гази.
Ханије је, наиме, играо кључну улогу у преговорима о прекиду ватре и ослобађању израелских талаца у Гази, којима су посредовали Катар, САД и Египат. Амерички званичници су недавно сугерисали да би преговори о прекиду ватре могли ускоро да успеју, иако састанак у Риму прошлог викенда није довео до помака.
Али, веома је тешко видети како би могло доћи до икаквог напретка непосредно након убиства Ханијеа, указује Адамс, додајући да све то доводи до једног питања: “ако је ово, како сви претпостављају, била израелска операција, зашто је она изведена?”
- Сем жеље да се освете било коме повезаним са Хамасом, шта се Израел надао да ће постићи? - пита Адамс, додајући да је турско Министарство спољних послова већ сумирало реакцију коју ће вероватно изнети многи у региону – оптужујући израелског премијера Бењамина Нетањахуа да “нема намеру да постигне мир”.
"Сеизмично убиство"
Рафи Берг, онлајн уредник BBC-a за Блиски исток, пише да је Ханије био "на нишану Мосада" и да је убиство лидера Хамаса “сеизмично” у смислу и мете и места на којем се догодило.
Недељама након напада Хамаса на Израел 7. октобра, Нетањаху је јавно рекао да је наложио обавештајној агенцији Мосад “да делује против лидера Хамаса где год да се налазе”.
Ханије је био у Техерану, где је и убијен, наводно у ваздушном нападу. Чињеница да се то није догодило у Катару, где је Ханије живео окружен обезбеђењем, већ унутар Ирана – најважније присталице Хамаса – шаље сигнал да то нигде није забрањено, ако се заиста потврди да је Израел извео напад и да је способан и вољан да делује право испред носа свог најсмртоноснијег непријатеља, наводи Берг.
Међународни уредник BBC-a Џереми Бауен запитао је - под претпоставком да је иза свега Тел Авив -зашто би Израел сада убио Ханијеа, кад су сигурно имали неких прилика у прошлости.
- Није било политички могуће да га убију у Катару. Међутим, његово убиство у Ирану шаље поруку о домашају Израела, поруку да нико није безбедан - наводи Бауен, додајући да ово неће олакшати преговоре о примирју.
Катар је у међувремену осудио убиство Ханијеа као “гнусни злочин, опасну ескалацију и флагрантно кршење међународних и хуманитарних закона”. Упозорили су да ће “ово убиство и непромишљено израелско стално таргетирање цивила довести до тога да регион склизне у хаос, те поткопати шансе за мир”.
Шта ово значи за Хамас?
Дописник BBC-a из Газе Рушди Абулоф наводи да су Хамасови званичници у среду ујутро били “у стању шока”, с обзиром на различите приказе оног што се тачно догодило.
Абулоф је навео да су многи сматрали Ханијеа “прагматичнијим лидером” Хамаса. Додао је да је Ханије посетио Техеран 10-15 пута откако је постао генерални вођа групе пре око шест година и да он “мора да се осећао безбедно кад је отишао тамо”.
- Мораћемо сачекати да видимо реакцију Хамаса. Видећемо ко ће победити – прагматичнији лидер или екстремнији лидер у Гази - пише Абулоф.
Упркос оштрој реторици, аналитичари су генерално сматрали Ханијеа умереним и прагматичним, у поређењу са тврдим лидерима из Газе Мохамедом Деифом и Јахјом Синваром, за које се верује да су руководили шокантним нападом на југ Израела 7. октобра.
- Хамас је идеја, Хамас је идеологија. Убиство лидера неће променити Хамас нити ће га натерати да се преда или учини више уступака – рекао је Абулофу један високи званичник Хамаса.
Какве ће последице имати убиство Ханијеа за регион?
За сада је нејасно какав ће ефекат имати убиство Ханијеа на ток рата у Гази.
Убиство Ханијеа у Техерану још је један значајан – и опасан – развој дешавања који ће обновити страхове од ескалације насиља широм Блиског истока, наводи дописник BBC-a из Бејрута Хјуго Бачега. Подсећајући да је Ханије убијен свега неколико сати након напада у Бејруту у којем је убијен Шукр, Бачега наводи да није познато како ће реаговати Хезболах, који има процењених 150.000 пројектила и ракета. То што се фигура високог профила нашла на мети у њиховом упоришту може се видети као провокација а реакција је скоро неизбежна, наводи он.
Бивши британски безбедносни саветник Питер Рикетс рекао је да је убиство Ханијеа “веома моћна демонстрација израелске способности да пружи руку преко читавог региона”.
Рикет каже да напад даје Израелу “политички простор да сада почне да обуставља операцију у Гази јер сада може да каже да је заиста задао велики ударац Ханијеовом руководству”. Али, додао је да “веома опасно време на Блиском истоку остаје”, јер је мало вероватно да Хамас сада жели да решава преговоре о прекиду ватре.
Убиство Ханијеа приближило је регион свеопштем рату више него икад пре, рекао је BBC-u Надер Хашеми, професор блискоисточних студија Универзитета Џорџтаун, указујући да је “неколико сати раније Израел покушао да убије вишег лидера Хезболаха у Бејруту а претпоставка је да била да Иран и Хезболах нису заинтересовани за ескалацију”.
- Сада Иран има сваки подстицај да покуша да ескалира овај сукоб – рекао је он.
Извор: Србија Данас/Блиц/Аутор: Милијана Миликшић