Mesta koja čuvaju drevne tajne: Arheološka nalazišta Bele Crkve - svedoci minulih vremena (VIDEO)
Najpoznatiji srpski arheolog, Dimitrije Madas (6. jun 1942. godine) bio je rodom iz Bele Crkve.
Arheologija je nauka koja izučava materijalne ostatke, tj. sve uočljive tragove ljudskih delatnosti radi upoznavanja njihove sadržine u određenom vremenu i prostoru, kao i njihovog značenja u određenom socijalnom, ekonomskom i istorijskom okruženju.
Iako je uobičajeno da se njeno proučavanje vezuje za "starine", tj. za davnu prošlost, njome je obuhvaćeno vreme od najstarijih materijalnih ostataka pa sve do današnjih dana.
Rezultati i plodovi arheoloških istraživanja postižu svoj cilj ako postanu pristupačni, vidljivi i razumljivi ne samo stručnjacima, nego i svima onima čiju pažnju privlači arheologija kao izrazito socijalna i antropološka nauka.
Jedna od opština koja se može pohvaliti svojim arheološkim bogatsvom jeste Bela Crkva.
NI KORONA MU NIJE PREKINULA TRADICIJU: Evo šta Slobodan iz Novog Sada radi svakog 6. aprila, već godinama!
GRADONAČELNIK NOVOG SADA: "Sva komunalna preduzeća rade, pored lekara i vojske, i radnici JKP Puta su heroji"
Igor Mirović: Do sada uplaćeno 30 miliona dinara za podršku zdravstvenim radnicima
Najpoznatiji srpski arheolog, Dimitrije Madas bio je rodom iz Bele Crkve. Istraživao je veliki broj značajnih lokaliteta iz svih razdoblja u mnogim krajevima Srbije, između kojih su i: Pavlovac, Petkovica, Slavkovica, Banjska, Paulje kod Loznice, Majdan na Rudniku, Sisojevac i Ždrela.
Bio je predsednik Srpskog arheološkog društva od 1983. do 1988. godine.
Područje Bele Crkve i njene okoline bilo je naseljeno još u kamenom dobu. Intenzivan život se nastavio i kroz ostale periode praistorije, bronzano i gvozdeno doba, o čemu svedoče brojna arheološka nalazišta.
Boravili su ovde, ili samo prolazili, Tračani, Kelti, Skiti, Dačani. Zatim su vladali Rimljani, Sarmati, Goti, Avari, Sloveni, Mađari, Turci i Austrijanci.
Sve promene dovele su do postojanja mnogobrojnih arheoloških nalazišta, koja se nalaze u slivu reke Nere, Jaruge, Karaš, pored mrtvog Karaša, kanala Dunav -Tisa - Dunav, u Deliblatskoj peščari, kraj obale Dunava i lokalitetima u okolini naseljenih mesta, kao i u njima, što na žalost do danas nije dovoljno istraženo i publikovano.
U oklini Bele Crkve postoje mnoga arhaeološka nalazišta, najznačajnija su:
-Banatska Palanka i oblast između Jasenova and Orešva, na ovoj lokaciji se nalaze ostaci naseobina iz perioda mlađeg kamenog doba, neolita.
Bronzano doba kao period zastupljeno je kroz sledeće arheološke lokacije:
-Barutana, prostor današnjeg gradskog otpada, potok Dolić nadomak Crvene Crkve, Dupljaja, nalazište starog grada gde su pronađena čuvena Dupljajska kolica, Siglova ciglana, višeslojno nalazište u samom gradu Bela Crkva.
-Kapija Beskraja u Staroj Palanci, lokacija na kojoj su se smenjivale sve kulture prošlosti, počevši od kamenog doba pa sve do danas.
Značajni arheološki lokaliteti na teritoriji Bele Crkve su i: Brest, Cerovica, Carina, Prokop, Kloster, Židovar i drugi.
Sa mesta na kom je streljano 100 Banaćana pruža se najlepši pogled: Vidikovac "Tri krsta" daje Belu Crkvu na dlanu (VIDEO)
PRIJATELJSTVO SVE JAČE: Bratske provincije iz Kine obezbedile pomoć za Vojvodinu, stiglo 70.000 maski!
Kulturne manifestacije za sve starosne grupe: U ovom mestu svake godine organizuje se "SAJAM PENZIONERA" (VIDEO)
Poruka koja je ODUŠEVILA NACIJU i vratila veru u ČOVEČANSTVO: Divni gest koji će Kikinđani pamtiti do kraja života!
Lepe vesti za stanovnike Alibunara: Opština omogućila elektronsku prijavu dece u vrtiće, a evo kako do prijave! (FOTO)