Места која чувају древне тајне: Археолошка налазишта Беле Цркве - сведоци минулих времена (ВИДЕО)
Најпознатији српски археолог, Димитрије Мадас (6. јун 1942. године) био је родом из Беле Цркве.
Археологија је наука која изучава материјалне остатке, тј. све уочљиве трагове људских делатности ради упознавања њихове садржине у одређеном времену и простору, као и њиховог значења у одређеном социјалном, економском и историјском окружењу.
Иако је уобичајено да се њено проучавање везује за "старине", тј. за давну прошлост, њоме је обухваћено време од најстаријих материјалних остатака па све до данашњих дана.
Резултати и плодови археолошких истраживања постижу свој циљ ако постану приступачни, видљиви и разумљиви не само стручњацима, него и свима онима чију пажњу привлачи археологија као изразито социјална и антрополошка наука.
Једна од општина која се може похвалити својим археолошким богатсвом јесте Бела Црква.
НИ КОРОНА МУ НИЈЕ ПРЕКИНУЛА ТРАДИЦИЈУ: Ево шта Слободан из Новог Сада ради сваког 6. априла, већ годинама!
ГРАДОНАЧЕЛНИК НОВОГ САДА: "Сва комунална предузећа раде, поред лекара и војске, и радници ЈКП Пута су хероји"
Игор Мировић: До сада уплаћено 30 милиона динара за подршку здравственим радницима
Најпознатији српски археолог, Димитрије Мадас био је родом из Беле Цркве. Истраживао је велики број значајних локалитета из свих раздобља у многим крајевима Србије, између којих су и: Павловац, Петковица, Славковица, Бањска, Пауље код Лознице, Мајдан на Руднику, Сисојевац и Ждрела.
Био је председник Српског археолошког друштва од 1983. до 1988. године.
Подручје Беле Цркве и њене околине било је насељено још у каменом добу. Интензиван живот се наставио и кроз остале периоде праисторије, бронзано и гвоздено доба, о чему сведоче бројна археолошка налазишта.
Боравили су овде, или само пролазили, Трачани, Келти, Скити, Дачани. Затим су владали Римљани, Сармати, Готи, Авари, Словени, Мађари, Турци и Аустријанци.
Све промене довеле су до постојања многобројних археолошких налазишта, која се налазе у сливу реке Нере, Јаруге, Караш, поред мртвог Караша, канала Дунав -Тиса - Дунав, у Делиблатској пешчари, крај обале Дунава и локалитетима у околини насељених места, као и у њима, што на жалост до данас није довољно истражено и публиковано.
У оклини Беле Цркве постоје многа архаеолошка налазишта, најзначајнија су:
-Банатска Паланка и област између Јасенова анд Орешва, на овој локацији се налазе остаци насеобина из периода млађег каменог доба, неолита.
Бронзано доба као период заступљено је кроз следеће археолошке локације:
-Барутана, простор данашњег градског отпада, поток Долић надомак Црвене Цркве, Дупљаја, налазиште старог града где су пронађена чувена Дупљајска колица, Сиглова циглана, вишеслојно налазиште у самом граду Бела Црква.
-Капија Бескраја у Старој Паланци, локација на којој су се смењивале све културе прошлости, почевши од каменог доба па све до данас.
Значајни археолошки локалитети на територији Беле Цркве су и: Брест, Церовица, Царина, Прокоп, Клостер, Жидовар и други.
Са места на ком је стрељано 100 Банаћана пружа се најлепши поглед: Видиковац "Три крста" даје Белу Цркву на длану (ВИДЕО)
ПРИЈАТЕЉСТВО СВЕ ЈАЧЕ: Братске провинције из Кине обезбедиле помоћ за Војводину, стигло 70.000 маски!
Културне манифестације за све старосне групе: У овом месту сваке године организује се "САЈАМ ПЕНЗИОНЕРА" (ВИДЕО)
Порука која је ОДУШЕВИЛА НАЦИЈУ и вратила веру у ЧОВЕЧАНСТВО: Дивни гест који ће Кикинђани памтити до краја живота!
Лепе вести за становнике Алибунара: Општина омогућила електронску пријаву деце у вртиће, а ево како до пријаве! (ФОТО)