Istorija i vera na jednom mestu: Crkva Svetog Nikole u Samošu - riznica kovačičkog pravoslavlja (FOTO)
Godine 1840. počela gradnja crkve posvećene prazniku letnjem Sv. Nikoli, koja je potpuno dovršena i osvećena 1847. godine.
Samoš je osnovan 1802-1806. godine od strane vojnog erara i naseljen je Srbima i Rumunima iz Sečnja i Čavoša. Pripadao je dobričkoj kompaniji nemačko-banatske regimente. U početku je opština imala samo malu bogomolju u koju su smeštene ikone donete iz Sečnja i Čavoša.
Ovde se nalazi Srpska pravoslavna crkva Svetog Nikole u Samošu.
Srpska pravoslavna crkva Svetog Nikole u Samošu, u opštini Kovačica, podignuta je u 18. veku, pod zaštitom je Republike Srbije kao spomenik kulture u kategoriji nepokretnih kulturnih dobara od velikog značaja.
Predstavlja preciznu kopiju crkve iste posvete u nedalekom selu Sakule. Selo Samoš osnovano je prilikom iseljavanja srpskog stanovništva iz Čavoša i Sečnja, koje je sa sobom ponelo i svoje oltarske pregrade, danas uklopljene u nejedinstvenu celinu postojećeg ikonostasa u crkvi. Stariji deo ikonostasa slikao je u drugoj polovini 18. veka veoma aktivni banatski zograf Nedeljko Popović.
Kuća koja krije životni put jednog od najvećih srpskih naučnika: Sa pašnjaka Idvora do naučenjaka svetskog zvanja (VIDEO)
"SAČUVAJMO ZEMLJIŠTE ZA BUDUĆE GENERACIJE": Opština Plandište obezbedila sigurnost i zaštitu svih poljoprivrednih površina (VIDEO)
Opština Opovo u službi građana: Zakažite razgovor sa predsednikom opštine putem "Otvorenog telefona"
Godine 1840. počela je gradnja crkve posvećene prazniku letnjem Sv. Nikoli, koja je potpuno dovršena i osvećena 1847. godine. Ikone ikonostasa su prenete iz dva mesta Sečnja i Čavoša.
Ikonostas čine dve grupe ikona: starije su zografske rad Nedeljka Popovića, a novije su izgleda delo ikonopisca Jovana Isajlovića mlađeg. Iste godine kad i hram, uz njega je podignuta i srpska narodna škola. U Samošu je 1843. godine bilo 2.152 stanovnika pravoslavne vere, sa dva paroha, a dva učitelja je podučavalo 220 đaka.
Ikonostas, se takođe sastoji iz dve drvene ploče na kojima su u dva nejednaka pojasa naslikani apostoli sa Deizisom u sredini i proroci i dve velike ikone: Svetog Dimitrija i udvojena ikona Svetog Đorđa za dva naručioca sa slikarevim potpisom iz 1777. godine. Mlađi deo ikonostasa, rokajne rezbarije, zauzima centralno mesto, sa premazanim prestonim ikonama, carskim dverima, Krunisanjem Bogorodice, nizom apostola i proroka, Stradanjima i Raspećem.
Celivajuće ikone Rođenja i Obretenja glave Jovana Krstitelja radio je nepoznati slikar s kraja 18. i početka 19. veka. Parohijsko zvanje je osnovano 1806. godine i od tada se vode sve matične knjige.
Najzanimljivija ličnost u Samošu je bio pravoslavni paroh pop Aleksandar Pavlović. Bio je ovaj ne samo paroh već i protonamesnik vršački, čovek od poverenja vladike Kengelca. Kao vrlo obrazovan a samo seoski, samoški sveštenik u periodu 1844-1891. godine, kao dobar znalac stranih jezika - prevodilac i teološki pisac, objavio je desetak naslova knjiga.
Na književnom polju javlja se 1844. godine sa pesmom "Slogi" koju je objavio na prvoj strani srpski list "Peštansko-budimski skoroteča". Iste godine u Novom Sadu pojavljuje se njegova prva knjiga, drama "Zarobljena Milka".
HUMAN GEST U SOMBORU: Donacija 400 vizira za medicinske radnike, a pogledajte kako ih Dragan proizvodi (VIDEO)
Mesto na kom se kovao srebrni novac: Kako je kutak Vojvodine postao uzdanica kraljeve riznice? (FOTO)
DUH PROŠLOSTI KOJI JOŠ UVEK ŽIVI: Narodni muzej u Beloj Crkvi, građevina koja čuva kulturu i tradiciju (VIDEO)
Opština Plandište obezbedila olakšicu za sve roditelje: Od aprila mnogo lakši upis dece u osnovne škole (VIDEO)
Manifestacija koja mami turiste iz svih krajeva Srbije: "Noć mladog vina" u Čurugu obećava dobar provod (VIDEO)