Mesto na kom se kovao srebrni novac: Kako je kutak Vojvodine postao uzdanica kraljeve riznice? (FOTO)
Upravni centar, opštinska utvrda Kovin je izgrađena na temeljima i na ostacima nekadašnje rimske odnosno vizantijske utvrde.
Rađanje naselja na prostorima današnjeg Kovina direktno je povezano sa vladavinom Rimljana i njihovom Vizantijom. Postoje zapisi da je Kovin nekada nosio naziv Contra Margum i da je u to vreme obuhvatao prostor tvrđave koja je kroz vremenske epohe menjala naziv - Castra Augustio Flavicusia i Constantin.
Plansko naseljavanje područja opštine Kovin uglavnom se vezuje za rimsko doba, a utvrđenje na uzvišici prema Dunavcu govori o početku istorije Kovina. Postoje i neznatni tragovi o antičkom dobu i seobi naroda na levoj obali Dunava.
Još jedna interesantna priča o nastanku Kovina jeste priča kroz istoriju Ugara. Ugarski kralj Sv. Stefan I. je među prvim opštinama ustrojio Kovin i to kao pograničnu županiju. Granica županije je bio Dunav.
Upravni centar, županijska utvrda je izgrađena na temeljima i na ostacima nekadašnje rimske odnosno vizantijske utvrde. Utvrda se nalazila na platou gde se danas nalazi hotel. Prilikom sondažnih arheoloških istraživanja nađeni su ostaci iz XI-XII veka odnosno iz XIII-XIV veka.
Poruka koja je ODUŠEVILA NACIJU i vratila veru u ČOVEČANSTVO: Divni gest koji će Kikinđani pamtiti do kraja života!
Jedinstvena multikulturalnost Bele Crkve: DOM RAZLIČITIH NARODA KROZ VEKOVE
OBEZBEĐENA SREDSTVA: Sombor počinje sa rekonstrukcijom zgrade Županije
Strateški položaj svakako je dao značaj gradu, jer on štiti značajan rečni prelaz iz doline Morave. Nasuprot Kovina je bilo Braničevo, a kasnije, na drugoj lokaciji, Smederevo. Ugari su sredinom X veka zauzeli Kovin od Bugara, jer Konstantin Porfirogenet piše da - ono što je iznad Dunava je Ugarska.
Nedeljni vašari su održavani utorkom. Da bi se povećali prihodi grada 1412. godine, kralju se poklanjaju na korišćenje pustare Bavanište i Skorenovac. U zamenu za dva metra voska koji se daje kraljevoj komori svake nove godine, 1428. godine građani su oslobođeni svih dažbina i davanja usluga, sa napomenom da prelaz preko Dunava dobro čuvaju, što znači da je grad morao vršiti određenu vojnu-graničnu službu. Kasnije, 1435. godine, bili su dužni i da održavaju tvrđavu.
Tvrđava i podgrađe su ne samo fizički bili odvojeni, nego i statusno, administrativno, jer je Žigmund građanima Kovina svugde dozvoljavao ribolov, osim u ribnjacima koji su u vlasništvu tvrđave tj. pripadaju tvrđavi.
Za vreme vladavine mađarskog kralja Vladislava I, u Kovinu su Nikola Iločki i Janko Sibinjanin kovali srebrni novac nazivan denar.
Kovnica se verovatno radila u tvrđavi od 1440. do 1444. godine, kada je zbog rastuće inflacije Zemaljski sabor oduzeo pravo kovanja novca privatnim licima, i isto vratio u nadležnost kralja, odnosno kraljevskih komorskih kovnica novca.
Novac je kovan za rastuće potrebe angažovanja plaćeničke vojske i za plaćanja građevinskih radova. Srebro je dobavljano iz Erdelja odakle su verovatno došli i radnici kovnice. Poslednji tipovi kovanica, zbog rastuće inflacije, sadrže veću količinu bakra od propisane.
Po Marsiljijevoj skici grad se delio na tri dela (koncepcijski slični su Morović, ali i Smederevo). Kula za stanovanje je poslednja odbrana, oko nje je nekoliko jaraka koji su ispunjeni vodom i naslanjaju se na rukavac Dunava- Dunavac. Oko nje je podgrađe koje je širokim jarkom odvojeno od civilnog grada. Mada je skica rađena posle odlaska Turaka, vrlo verovatno Turci nisu bitno promenili osnovnu, srednjovekovnu matricu grada. Uz grad je svakako bilo pristanište sa zgradama za skladištenje robe, soli i sve tome slično.
Kovin je sada gradsko naselje i sedište istoimene opštine u Južnom Banatu, a prema popisu iz 2011. godine ima 33.722 stanovnika. Posle Pančeva, Kovin je najznačajniji grad u Banatskom Podunavlju.
Kovin je oduvek bio veoma turističko mesto u koje su turisti hrlili iz svih krajeva zemlje i regiona. Sa svojom veoma interesantnom i dugotrajnom istorijom, jedan je od najzanimljivijih gradića u našoj zemlji.
Lepe vesti za stanovnike Alibunara: Opština omogućila elektronsku prijavu dece u vrtiće, a evo kako do prijave! (FOTO)
DODATNE MERE ZAŠTITE U NOVOM SADU: Dezinfekcija ulaza svih stambenih zgrada dok se ne završi vanredno stanje
Fruškogorski karantin: Namenjen za smeštaj srpskih državljana, a evo kako on izgleda (FOTO)
VUČEVIĆ: Novosadski sajam biće centar za lakše zaražene od korona virusa
Opština Alibunar revnosno štiti svoje građane: Pokrenut niz mera u cilju suzbijanja korona virusa (VIDEO)